Sztuka może być nie do końca udana, ale nie może być letnia. Musi budzić emocje. To, że filmowcy nie ustawiają luster, w których ten świat się przegląda, powoduje, że potencjalni widzowie błąkają się na manowcach pseudo-publicystyki sieciowej. O tym co ludzi boli, ciekawi, angażuje, opowiada Joannie Sławińskiej reżyserka Agnieszka Holland. 

Agnieszko, myśląc o twojej wyrazistej obecności w życiu publicznym, przypomniałam sobie zdjęcie, które obiegło Internet: wybitna reżyserka stojąca naprzeciwko kordonu policji na Krakowskim Przedmieściu. Niewysoka kobieta, odgrodzona barierkami, patrzy w twarze tych funkcjonariuszy państwowych. To zdjęcie, zrobione dwa lata temu, stało się symboliczne. Dlaczego się tam znalazłaś?

To była wigilia kolejnej miesięcznicy smoleńskiej. Znalazłam się tam przypadkiem, szłam do restauracji przy kinie Kultura na spotkanie. Okazało się, że całe Krakowskie Przedmieście jest pozagradzane. Kiedy próbowałam przejść zatrzymano mnie i bardzo sympatyczny skądinąd policjant na moje pytanie, co się dzieje, odpowiedział: „Nie wie Pani? Przecież jest ta miesiączka”. Byłam świadkiem tego, że szereg osób, które spacerowały i dotarły do tych barierek, było, często w sposób chamski, odsyłanych. Człowiek na wózku musiał objechać około 2 km, żeby dotrzeć tam, gdzie chciał. Byli cudzoziemcy, którzy kompletnie nie wiedzieli o co chodzi. Wyglądało to jak jakiś szczególny teatr. Na dokładkę gdzieś tam byli snajperzy, wyglądało to jak oblężone miasto. Tam były setki policjantów. Zrozumiałam, jak bardzo niesprawiedliwe i poniżające jest to grodzenie się władzy i zmuszanie obywateli, aby czuli się mniejsi, gorsi i podporządkowujący się tej cyklicznej ceremonii, która służyła przez wiele lat jako comiesięczne seanse nienawiści. Zapytałam policjantów, czy zdają sobie sprawę z tego, że ich praca tu jest absurdalna i bronią czegoś, co właściwie nie potrzebuje obrony… albo jest nie do obrony. Przez chwilę policjanci rozmawiali ze mną. Potem pokazali się obywatele RP, którzy konsekwentnie pikietowali przeciwko tym miesięcznicom i ktoś z nich mnie sfotografował.

A wiesz, że w Internecie ktoś lansował taką wersję, że to była ustawka?

Nie, to nie była ustawka. Zostałam niejako sprowokowana przez sytuację, pomyślałam, że dam świadectwo. Będę wyzwaniem dla tych policjantów - nie po to, żeby ich poniżyć, ale żeby się zastanowili, czego bronią. Zresztą z czasem Jarosław Kaczyński pod wpływem demonstracji comiesięcznych obywateli RP zorientował się, że to działa przeciwko i zakończył tę sprawę, budując obok paskudny dość pomnik Lecha Kaczyńskiego.
Rzeczywiście to zdjęcie miało symboliczną wymowę. Ale dla mnie sam akt stania tam również był symboliczny, czułam w tym momencie, że znajduję się naprzeciwko machiny represji, którą reprezentuje moje państwo. Myślę, że wszyscy musimy się zastanowić, jak powinniśmy się zachować wobec takiej opresji, jak ustosunkować się do władzy, która pokazała przez kolejne lata, do jakiego stopnia nie szanuje ogromnej części obywateli, połowy społeczeństwa, i używa wszelkich dostępnych tajnym i jawnym służbom środków, żeby obywateli oczerniać i inwigilować. Teraz toczy się sprawa tego hejtu w ministerstwie sprawiedliwości - nie zaskoczyło mnie to zupełnie. Nie trzeba było wiedzieć, że istnieje ta farma trolli, żeby zauważyć, że przyzwoici ludzie, którzy bronią podstawowego etosu swojego zawodu, demokracji i praworządności, są prześladowani. Stają się ofiarami szczucia i insynuacji. To może dotknąć każdego i zależy od widzimisię tej władzy. To nie jest jeszcze władza totalitarna ani do końca autorytarna czy policyjna, ale ma cechy każdego z tych systemów. Od nas zależy to, do jakiego stopnia to akceptujemy.

Pracujesz cały czas, tworzysz filmy, a jednocześnie jesteś stale publicznie zaangażowana.

Mam taki temperament i światopogląd, że jeśli widzę w swoim otoczeniu podłość albo krzywdę, to reaguję. Oczywiście można się zamknąć w wieży z kości słoniowej i uważać, że to mnie nie dotyczy, że to co mam do powiedzenia w formie ekspresji twórczej jest tak ważne, że nie będę się babrać w tej rzeczywistości.

Część twórców, i jest to dla mnie jakoś zrozumiałe, żeby odnaleźć skupienie potrzebne do twórczości, do tworzenia rzeczy ponadczasowych, potrzebuje pewnego dystansu do rzeczywistości i nie angażuje się. Mało powstaje filmów dokumentalnych rejestrujących wydarzenia, których jesteśmy świadkami.

Mnie się wydaje, że to jest, na ogół, ucieczkowa postawa. Zresztą niezaangażowanie bardziej się opłaca - łatwiej o przychylność władz, a władza to pieniądze - niż angażowanie się.

Ale filmów nie da się robić bez pieniędzy?

Tak, oczywiście. Ale muszę przyznać, że na razie nie spotkały mnie jakieś represje ze strony władz kinematografii, więc nie chcę powiedzieć, że uprawiam jakiś rodzaj męczeństwa. Zresztą nie angażuję się w polityczny sposób. Od czasu do czasu staram się zabierać głos na temat spraw, które mnie szczególnie dotykają czy bolą albo na temat zagrożeń, które widzę. Uważam, że tego poczucia, tej wiedzy nie powinnam chować dla siebie, lecz dzielić się ze społeczeństwem, bo mam wrażenie, że jest dużo ludzi, którzy słuchają mojego głosu, potrzebują nie tylko mojej twórczości, ale i tego, żeby znać moje poglądy.
Wracając do moich kolegów, to każdy ma inny temperament, ja nikogo nie osądzam ani nie wartościuję, bo są ludzie, dla których bezpośrednie zaangażowanie polityczne jest czymś głęboko obcym. W przypadku dokumentarystów jednak wydaje mi się, że to jest nie na miejscu. Dokumentarysta ma troszkę takie powołanie jak dziennikarz - to jest ktoś, kto dokumentuje rzeczywistość. Amputowanie istotnej, głęboko wżerającej się w życie ludzi części rzeczywistości, jaką jest na przykład sytuacja polityczna, niewola czy krzywda jakiejś mniejszości, nie jest chyba słuszne. Można uciec w awangardę, w subtelną lirykę, można uważać, że prawdziwy film dokumentalny to jest pięknie zmontowany obraz przedstawiający drżenie pajęczyny w promieniach słońca. A tymczasem dzieje się coś bardzo dramatycznego.
Faktem jest trudność z dostaniem w Polsce pieniędzy od instytucji, które są do tego powołane - PISF i telewizja publiczna - na filmy dokumentalne o kontrowersyjnej, politycznej tematyce. Dokumentaliści nie decydują robić takich filmów, ponieważ nie mają na to większej szansy, chyba że zrobią to własnymi środkami albo zbierając pieniądze na forach internetowych, tak jak Tomasz Sekielski czy Konrad Szołajski.

Ale dziś można nawet kręcić aparatem telefonicznym…

Tak, ale potem to trzeba zmontować, udźwiękowić, to musi mieć taką formę, żeby komunikowało. Można zaangażować siebie, swój czas i zatrudnić, wynająć dźwiękowca. Można jeden raz zrywem zrobić coś zupełnie za darmo, ale nie na dłuższą metę, trzeba się jednak jakoś utrzymać. Moim zdaniem ludzie, którzy się tego podejmują, są swego rodzaju kamikadze, są takimi bojownikami o informację i chwała im za to. Więc zaskoczyło mnie takie, pełne poczucia wyższości, odcinanie się od nich przez mainstreamowe środowiska dokumentalistów od Sekielskiego i jego „Tylko nie mów nikomu” czy od Roberta Kowalskiego z OKO.press, czy od Szołajskiego i jego „Dobrej zmiany”. Mam na myśli to, że festiwal w Krakowie zignorował te filmy, nie robiąc na przykład jakiejś sekcji czy forum, żeby je pokazać.

Sekielski nie zgłosił filmu do Krakowa.

Tak ważny społecznie film festiwal mógł sam zaprosić na pokaz.

Film Szołajskiego nie miał najlepszych notowań jako dokument.

Ale u kogo?

Takie były także opinie recenzentów. Ja też zresztą uważam, że nie jest to najlepszy film.

Ale co to znaczy nie najlepszy film? To jest ważny film, który pokazuje pewną rzeczywistość i postawy, w taki sposób, jak żaden inny film tego nie pokazuje.

W Krakowie nagrodzono film młodego reżysera „Mój kraj taki piękny” pokazujący podzieloną Polskę, zajścia na ulicach.

Rzeczywiście ten film jest bardziej artystycznie spełniony, niż ten Szołajskiego, ale to jest szkolny, krótki film studencki. Można powiedzieć, że ta nagroda to było pewne alibi. „No, nagrodziliśmy teraz ten dokument, więc się nie odżegnujemy od tej tematyki”. Wśród ponad 200 filmów nie mogło się znaleźć miejsce na festiwalu na pokazanie innych dokumentów, które opisują aktualną, gorącą rzeczywistość? Konrad Szołajski znalazł takie bohaterki, jak ta pani „militarna”, związana z klubami Gazety Polskiej, i ta działaczka KOD-owska, zdobył ich zaufanie, zestawił je, wszedł w ich świat i opisał - to jest to, co dokumentaliści robią na świecie. Jeżeli popatrzysz na dokumenty, które dostają Oscary, to nie są to opowieści o malowniczym staruszku, który przewozi coś tam na wózku, tylko brudne, namiętne, wojenne albo socjalne dokumenty, które pokazują ciekawych ludzi często w sposób dość niechlujny.

Łapiące chwilę?

Tak, próbujące zrozumieć zmianę, która się odbywa. Żyjemy w świecie, który się nieustannie zmienia. Gdyby to nie było udokumentowane 2-3 lata temu przez Szołajskiego, to już dzisiaj tego by się nie dało udokumentować. Jest zupełnie inna sytuacja, bo te postawy się zradykalizowały, a to był ten moment, kiedy można było mówić o jakimkolwiek dialogu. Rezygnacja z tej próby uchwycenia rzeczywistości - a może to zrobić tylko film dokumentalny, dlatego że fabuła jest zbyt ociężała, zrobienie jej wymaga dużo więcej pieniędzy i czasu - to jest dezercja wobec rzeczywistości, tak mi się wydaje.
I zastanówmy się, co zostanie dla przyszłego pokolenia z tych wszystkich filmów, które robią koledzy dokumentaliści. Już po roku czy dwóch mało kto o nich pamięta. Nie mówię, żeby nie robić filmów artystycznych czy takich, które abstrahują od sfery polityki, ale jestem przekonana o potrzebie opisu rzeczywistości w tej chwili. Może się okazać, że będziemy mieć ten czas nieopisany przez filmowców.

Czy dzisiaj, tak jak było kiedyś, film ma misję?  Wierzysz w to, że film może zmieniać świadomość, zachęcać do odwagi poprzez pokazywanie takich ludzi jak dziennikarz Gareth Jones, bohater twego najnowszego filmu?

Myślę, że wpływ filmu na rzeczywistość jest ograniczony. Nie mam złudzeń, że nagle jakieś miliony się zmobilizują, bo zobaczyły film. Ale na pewno kino może mieć pewne formatywne znaczenie. Może się zdarzyć, że 10, 1000 czy 10 tysięcy osób, które obejrzą film, nagle otworzy oczy na pewien rodzaj doświadczenia czy uwewnętrznionej wiedzy o świecie. Jednocześnie krytyka i festiwale od tego się odsuwają, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Stworzyliśmy pewną bańkę pseudo-autorskich filmów - mówię pseudo, bo one bardzo rzadko wyrażają dogłębnie autora, są pewnym luksusowym produktem. To filmy, które są w pewnym sensie zamienialne, to znaczy one nie są o czymś wyjątkowym i  jeden film o inicjacji można zmienić na inny film o inicjacji, jeden film o konflikcie z ojcem można zmienić na inny. Rzadko te filmy potrząsną duszą. Ta zamienialność wpływa na niską temperaturę wokół filmu. Nie mówię o czystej komercji, która ludzi podnieca, bo jest rozrywkowa i zrobiona na ogół za duże pieniądze. Natomiast filmy artystyczne czy niekomercyjne, rzadko budzą większe emocje u widzów - z wyjątkiem zażartych kinomanów czy krytyków filmowych - jeśli nie mają wyrazistego piętna. Stąd też bierze się słaba frekwencja na tych filmach. Jestem w Europejskiej Akademii Filmowej chairwoman od 6 lat i oglądam mnóstwo tych najlepszych filmów. I muszę powiedzieć, że w każdym roku, na wyprodukowanych w Europie parę tysięcy, mamy 2-3 filmy, które mocno wryją się w pamięć. Ta ogromna produkcja jest skierowana w zasadzie do nikogo albo tylko do własnej „bańki”. To się źle skończy, jeśli tego nie zmienimy kino straci jakąkolwiek istotność.

Wielomilionowa widownia fabularnego „Kleru” Smarzowskiego o księżach, czy dokumentu Sekielskiego o pedofilii w Kościele, czy też zainteresowanie jeszcze przed premierą „Polityki” Patryka Vegi, pokazuje, że ludzie chcą kina aktualnego. Vega sięga po temat, który może lepiej żeby zrobił ktoś z czołówki kina artystycznego. Na pewno to reżyser, który umie zarobić na kinie i robi filmy bez dotacji.

To fakt, Vega robi filmy tak, żeby one jednocześnie zarabiały. Ale jest ciekawym fenomenem, dość niezależnym osobnikiem w swoim działaniu twórczym. Trudno mu odmówić talentu, bo jego pierwsze filmy – myślę o serii „Pitbull” - szczególnie na tle polskim były wybitne. Potem zaczął robić rzeczy w sposób mniej przemyślany w sensie warsztatowym, niechlujne i gorące. Brutalizujące i upraszczające rzeczywistość, ale ich powodzenie pokazało, że jest głód takich wypowiedzi. Z braku laku, bo rzeczywistość jest nieopisana, więc jeśli ktoś ma jaja, żeby ją jakoś złapać, to ludzie chcą w tym brać udział, oglądają te filmy które są dostępne. A jakie pojawiają się potem odczucia, jaka jest konkluzja, jaki obraz świata się z tego wyłania, to inna rzecz.
W stosunku do Wojtka Smarzowskiego, który łapie za gardło bardzo trudne tematy, też były opinie w środowisku, szczególnie w przypadku „Kleru”, a że to jest publicystyka, a że to nie jest dobre itd. Ciekawe, że dopiero teraz ten film zaczął naprawdę krążyć po świecie, nie mówię o polonijnych środowiskach, gdzie był od razu. Na początku duże festiwale go odrzuciły, przypuszczam, że nawet bez obejrzenia, jak znam selekcjonerów festiwali. I na przykład na Festiwalu w Berlinie, słabszy według mnie film Ozona „Dzięki Bogu” zostaje okrzyknięty wielkim wydarzeniem. Tymczasem „Kler” jest znacznie ciekawszy socjologicznie i ludzko. Teraz, gdy analizowaliśmy filmy do selekcji Europejskiej Akademii Filmowej, to wszyscy - a musiało być to kilkanaście osób, żeby się zakwalifikował - byli zachwyceni. Dostałam od czeskiego scenarzysty entuzjastyczny list o tym, jak ogromne wrażenie zrobił na nim film Wojtka. Więc myślę, że to dochodzi do ludzi, że sztuka może być nawet niechlujna, nie do końca udana, ale nie może być letnia. Musi budzić emocje, ja tak uważam. A te emocje teraz są bardzo skupione wokół polityki i tego, że jest dużo wyzwań, i zagrożeń nowoczesności i pytań, w jaką stronę idzie świat i Polska. To ludzi bardzo boli, ciekawi, angażuje. A to, że filmowcy nie ustawiają luster, w których ten świat by się przeglądał, powoduje, że potencjalni widzowie błąkają się na manowcach pseudo-publicystyki sieciowej.

Twój najnowszy film „Obywatel Jones” jest wśród nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych, będzie też dystrybuowany w Stanach Zjednoczonych. Zostanie pokazany na festiwalu w Gdyni, a jesienią trafi do polskich kin. Ten film zmusza widza do zadania sobie strasznie niewygodnego pytania o własną postawę. Opowiada o człowieku, który był kamikadze,  dążył do ogłoszenia prawdy bez względu na własne bezpieczeństwo. Ten walijski dziennikarz w latach 30. pojechał na Ukrainę, zobaczył dramat i, choć próbowano go przestraszyć i powstrzymać, opowiedział światu o Wielkim Głodzie, wywołanym sztucznie przez politykę Stalina. Czy ten historyczny temat wydał ci się aktualny?

Momenty, w których podejmuję decyzję, żeby robić film, często są przypadkowe. Spotykam się z jakimś tekstem, historią i nagle czuję, że to zaczyna we mnie pracować, pączkować, że wytwarzają się połączenia między mną, a tym tematem czy też między rzeczywistością, a tematem. Tutaj dość szybko się zorientowałam, że to jest, jak mówią to Amerykanie „relevant”, że to jest aktualny temat, mimo że historyczny. Z jednej strony zależało mi, żeby pokazać dylemat dziennikarza, rolę mediów i pułapki, przed którymi stoją media, a także korupcję i tchórzostwo rządów, manipulacje i fake newsy -  to wszystko co teraz przeżywamy, gdzieś tam już było. Oczywiście teraz jest to jeszcze zwielokrotnione przez technologiczne zmiany i przez internet, media społecznościowe. Ale zasada i dylematy są podobne. Chodziło mi to po głowie. Jest niesprawiedliwe i szkodliwe, to, że różne zbrodnie komunizmu nie zostały opisane czy nazwane i nie przeniknęły do szerszej świadomości. A film fabularny może poruszyć ludzi i przez to jest dobrym wehikułem, żeby te tematy wprowadzić do krwioobiegu pamięci.
Kostium historyczny był zawsze dla mnie tylko rekwizytem. Mój stosunek do historii zwłaszcza tej najnowszej, XX wieku, jest taki, że ona się nie skończyła. Jeden etap kończy się, zaczyna się coś nowego, jedno przechodzi płynnie w drugie, ale nawet jeśli jakieś zagrożenia czy zbrodnie przysypiają i wydaje się, że już zostały przepracowane, zapomniane i zagrzebane, to potem się okazuje, że one w jakiejś innej formie znowu się odradzają.
Mam pesymistyczny stosunek do ludzkości. Myślę, że ona nieustannie powtarza te same błędy, ale ponieważ te błędy nabierają poprzez technologie zmasowania i skomasowania, to są coraz gorsze. Z jednej strony ludzkość coraz bardziej poszerza prawa poszczególnych grup, a z drugiej strony okrucieństwo, egoizm i powrót do barbarzyństwa, są coraz bardziej zbrodnicze. Widzimy to teraz najwyraźniej w sprawie katastrofy klimatycznej. I kiedy obserwujemy prezydenta Brazylii, Bolsonaro, tego współczesnego Nerona, który podpala płuca świata i cieszy się, że nikt mu nic nie może zrobić, to widzimy, że od starożytnego Rzymu, nie zmieniło się tak wiele. Z tą różnicą, że teraz ma to globalne znaczenie i wpływ, a nie kończy się w jednym mieście czy kraju.

Wróćmy jeszcze do zagadnienia obywatelskości. Ludzie urodzeni w latach 60-tych, 70 i później, nie znali strachu przed władzą, i nie śniło im się, że kiedyś będą się obawiali mówić głośno, co myślą, że staną przed pytaniem o to, czy warto narażać się, czy lepiej zastosować autocenzurę. „Obywatel Jones”, który jest filmem o wielkiej odwadze człowieka, może wielu ludzi uwierać.

Myślę, że to jest uniwersalny dylemat człowieka. Pewne pokolenia mają inne doświadczenia, inne narzędzia, żeby poznawać świat. Wspomniane zmiany technologiczne niosą ze sobą bardzo istotne zmiany świadomościowe czy w sposobie komunikowania się, ale istota problemu pozostaje. Ja byłam poruszona, kiedy już parę miesięcy po nastaniu tzw. „dobrej zmiany”, spotkałam się ze świadectwem kompletnie konformistycznego tchórzostwa ze strony rozmaitych urzędników, pracujących w instytutach kultury polskiej za granicą. Jeszcze nie spotkały ich żadne represje, a oni już wyczuli pismo nosem. I to nie byli urodzeni w PRL-u, w których instynkt oportunisty się odezwał, ale młodzi ludzie.

Może właśnie dlatego, że nie są wyćwiczeni w tych walkach.

Ja bym nie dzieliła tego na pokolenia. Myślę, że starsi są w swego rodzaju opozycji radykalnej, takiej jak opozycja uliczna, nawiązują do doświadczenia komunistycznego i używają tego języka, który dla młodego pokolenia jest anachroniczny i nieadekwatny. To młode pokolenie źle się czuje postawione w nie swojej roli. Ale umówmy się: wszystkie pokolenia godzą się z tym, że trzeba zaakceptować sytuację, jaką mamy i starać się umościć sobie w miarę wygodne miejsce i czerpać profity z takiej, a nie innej władzy. To się nazywa normalizacja, przeżyłam to jako młody człowiek studiując w Czechosłowacji, a po latach zrobiłam o tym mini serial „Gorejący krzew” - myślę, że jest jedna z przenikliwszych rzeczy jakie zrobiłam na te tematy tak było i będzie zapewne. To, co powala, to jest łatwość, z jaką obywatel staje się konformistą.

Od lat w swoich filmach opowiadasz o ludziach, którzy przedkładają sprawę nad swoje bezpieczeństwo. „Gorejący krzew”, to wybitny trzyczęściowy film, szkoda, że nie mógł kandydować do Oscara z powodów proceduralnych. To historia człowieka, który nad własne życie przedkładał potrzebę wstrząśnięcia sumieniem świata, Jana Palacha. Dokonał samospalenia w proteście przeciwko agresji Wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Leopold Socha z filmu „W ciemności”, autentyczna postać, ukrywał Żydów w czasie wojny we Lwowie. Postać literacka, Janina Duszejko, z „Pokotu” też chce w pewnym sensie zbawiać ten świat. I teraz kolejny bohater, Gareth Jones. Andrzej Wajda zastanawiał się, kto jest tym bohaterem naszych czasów, o którym warto opowiedzieć i ty znajdujesz takiego człowieka.

Nie wiem, czy Jones jest bohaterem naszych czasów, czy byłej epoki. A teraz bohaterami, czy raczej wyrazicielami naszej epoki, są raczej konformiści. Zadaję sobie też pytanie, na ile ten rodzaj odwagi jest uniwersalny - na ile jest świadoma, a na ile jest funkcją przypadku. To są tematy obecne u mnie nie tylko w ostatnim czasie. W pewnym sensie mój film „Gorączka” odwoływał się do takiej tematyki, czy „Zabić księdza”, gdzie była skonfrontowana czystość Popiełuszki - bo on był inspiracją do postaci księdza - z nienawiścią ubeka, która się rodzi z niemożliwości miłości. To było jednak bardziej ewangeliczne podejście, niż w moich kolejnych filmach.

Mam jednak wrażenie, że dlatego w filmach tworzysz bohatera, że go nie ma w naszej rzeczywistości.

Nie, są tacy ludzie. To nie jest tak, że ja wymyślam tego bohatera. To, co mnie interesuje, to pytanie, gdzie jest tajemnica ich odwagi, ich bezkompromisowości. Jeśli chodzi o Palacha, nie jest to przykład dla ludzi, tak jak Piotr Szczęsny, który się podpalił - to ludzi raczej odpycha. Bo jeśli opowiedzenie się po stronie wolności oznacza taką tragiczną śmierć, to ja wolę żyć w niewoli, ale zdrowy, prawda? To jest normalna reakcja ludzi. W tym momencie taką osobę mogą nazwać wariatem, pogrążyć niejako i nie brać na poważnie jej przesłania. Z Palachem było podobnie, on został bohaterem, ale miesiąc później nikt nie chciał o nim słyszeć, a kolejny czeski chłopak, który się podpalił z tych samych powodów, już stał się nieznanym żołnierzem. I niejako to przyspieszyło te procesy normalizacyjne w Czechosłowacji, bo ludzie sobie uświadamiali, że bronić tych wartości, oznacza płacić wielką cenę. To się nazywało „procesy normalizacyjne”, a chodziło o łamanie kręgosłupa całemu społeczeństwu. Już Orwell wymyślił, że słowom nadawane są inne znaczenie, niż je mają, jeżeli są używane przez autorytarną władzę. My też ćwiczymy teraz taką orwellowską nowomowę w wielu sprawach, włącznie z nazwą wiodącej partii. Ale to, co mnie ciekawiło w „Gorejącym krzewie”, to postawy, które się rodzą w reakcji na to wyzwanie skrajnego bohaterstwa. Jego prawniczka też została bohaterką, ale to było trochę wbrew sobie. To funkcja przypadku, czy pewnego smaku, jakiejś obawy, że ktoś mógłby pomyśleć, że ona się boi.

To bardzo ciekawe, są różne stopnie tej odwagi i nie-odwagi, prawda?

Na przykład Leopold Socha z „W ciemności” to nie jest taki bohater romantyczny, to nie jest jakiś inteligent, który ma dużą świadomość, to jest prosty chłopak, na dokładkę złodziejaszek, więc ma taką swoją moralność, która wynika z tego, co mu się akurat opłaca. No i on tak maszeruje po tej linii między dobrem i złem dość długo. Może się chybnąć w jedną lub w drugą stronę w każdym momencie. I to, że w końcu wybiera dobro, jest funkcją wielu przypadków, takich zachwiań motyla. Takie wybory mogą być funkcją przypadku.

Wydaje mi się, że w taką stronę też idziesz opowiadając o Jonesie. Wiemy, że cena jaką zapłacił była straszna, bo prawdopodobnie został zamordowany w odwecie, przez NKWD. Mówisz, że on nie do końca był świadomy tego, na co się naraża, czy przez to nie jest to film o odwadze?

To jest opowieść o odwadze. I akurat ten bohater jest prostszy i czystszy niż ci, o których mówiłam wcześniej, ale z drugiej strony pcha go ku działaniu jego młodzieńcza ambicja. On jest troszkę jak pies gończy, typowy reporter śledczy. Bardzo inteligentny, wszechstronnie wykształcony, jak na tak młodego Brytyjczyka, z takim nosem politycznym - umiał wyczuć pewne trendy podskórne, których nie wyczuwali albo nie chcieli wyczuwać doświadczeni politycy.

Najpierw zrobił wywiad z Hitlerem. Ostrzegał przed nim świat na długo przed II wojną światową, ale politycy brytyjscy go zlekceważyli. A potem instynkt skierował go do Związku Radzieckiego.

Wyczuł, że coś tam jest nie tak w planach 5-letnich Stalina. No i poszedł za tym tropem, a nie spodziewał się, dokąd go to zaprowadzi. Myślę, że nie wiedział, iż nagle stanie przed dramatycznym dylematem i przyjdzie mu zapłacić za to swoim życiem. Na ogół bohaterowie nie myślą o tym, to tylko Jezus Chrystus wiedział, że go ukrzyżują i taki miał plan, no ale powstaje pytanie czy wiedział, że zmartwychwstanie - wtedy jego bohaterstwo jest problematyczne.

Gareth Jones nie kalkulował. A dziś właściwie wszyscy kalkulujemy, czy opłaca się być odważnym, czy nie. Patrząc na to jak ta historia, według scenariusza Andrei Chalupy, jest opowiedziana w filmie, chciałabym zapytać o drastyczne momenty - scenę kanibalizmu i scenę z dzieckiem rzucanym na stos martwych ciał. Czy Gareth Jones to widział?

Nie sądzę, żeby widział aż tak drastyczne sytuacje. Myślę, że spotkał wiele osób, które były w stanie skrajnego wycieńczenia, widział trupy i dostał szereg świadectw od ludzi, jak ten koszmar Holodomoru wyglądał. Natomiast tę sytuacje z żywym dzieckiem na stosie trupów widział dziadek Andrei, który był tam, był uczestnikiem i świadkiem tego głodu.

Andrea Chalupa jest z pochodzenia Ukrainką.

Tak, jej dziadek zresztą zeznawał przed Kongresem Amerykańskim i występuje w książce Anne Applebaum „Czerwony głód” jako świadek. Jeśli chodzi o kanibalizm, powszechnie wiadomo, że tych przypadków było dużo i one są częściowo opisane, ale częściowo przemilczane; to nie jest coś, o czym ludzie i chcą i lubią opowiadać. Nawet ci ocaleńcy, którzy przez to przeszli, rzadko o tym mówią, to jest tak skrajne i poniżające, bolesne doświadczenie. Kiedy rozmawiałam z ludźmi badającymi skutki głodu na Ukrainie, okazało się, że konsekwencje nie tylko psychiczne, ale czysto fizyczne idą do piątego pokolenia - wynika z tego, że jest to strasznie ciężkie dziedzictwo. Państwo ukraińskie próbuje zrobić z tego bazę tożsamościową dla Ukraińców trochę na wzór męczeństwa zbiorowego, jak to jest u Żydów w Holocauście. Taka mitologizacja Holodomoru częściowo się udaje, ale jest to niebezpieczne, bo budowanie na czymś takim swojej tożsamości może być toksyczne. Natomiast empatia i solidarność wobec ofiar i pamięć o ofiarach, to inna sprawa, wydaje mi się elementarnym obowiązkiem wspólnoty.

Pamiętam, jak zrobiłaś ten mini serial „Gorejący krzew”, to ktoś z czeskich filmowców powiedział: gdyby nie było Agnieszki Holland, to trzeba by było ją wymyślić, bo Agnieszka opowiedziała naszą historię w sposób, jak żaden Czech nie opowiedział. I teraz byłam świadkiem jak ktoś z Ukrainy dziękował ci na Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu i powiedział, że żaden ukraiński reżyser nie zrobił przejmującego dużego filmu fabularnego o Wielkim Głodzie.

Niedawno w Gdańsku pokazywałam ten film na Festiwalu Solidarity of Art. Konsul ukraiński i jego żona to po prostu przepłakali. Generalnie ludzie odbierają to emocjonalnie, podobnie jak Czesi odbierali Palacha, z tym, że teraz jest to bardziej zwielokrotnione ze względu na sytuację ukraińską.

Chciałabym zapytać o wybór Jamesa Nortona do roli Garetha Jonesa…

On jest bardzo świadomym, myślącym aktorem. Ta postać nie jest specjalnie kolorowa, to nie jest bohater, którego łatwo zlepić, zbudować z wielu jego charakterystycznych cech czy ekstremalnych zachowań. Jones to był trochę „zasznurowany” młody człowiek o brytyjskim wykształceniu, a z drugiej strony wiedziałam, że musi nieść ten film jako główny bohater. Wszystkie inne postacie są w pewnym sensie epizodyczne. I dopiero jak zaczęłam to montować to zobaczyłam, jak minimalistycznymi środkami James Norton osiąga coś bardzo głębokiego. James jest mądrym chłopakiem, bardzo wszedł w to, bardzo był dzielny i solidarny. Zaczęliśmy zdjęcia od Ukrainy, byliśmy w wioskach zapomnianych przez Boga i ludzi, i w dodatku trafiliśmy na -15 stopni Celsjusza, śnieg po pas…  Ratowała nas wódka i śledzie.

Jakie znaczenie ma dla ciebie to, że film zobaczy widownia amerykańska w kinach?

To jest angielskojęzyczny film i liczyliśmy na to, że może znaleźć się w Stanach. Byłam nieprzyjemnie zdziwiona dość chłodną reakcją Amerykanów, kiedy pokazałam go w Berlinie. O ile Anglicy i większość krytyków byli pozytywni, czy wręcz entuzjastyczni, to Amerykanie byli zdecydowanie chłodni. I trzeba się zastanowić, czy ten polityczny kontekst ich nie boli. To, że oponent Jonesa, korespondent New York Times’a Walter Duranty jest najbardziej schwarz charakterem, nie zostało chyba dobrze przyjęte.

Inaczej byłoby, gdyby Gareth Jones był amerykańskim dziennikarzem, ale był Walijczykiem…

Więc jestem bardzo ciekawa, jak sobie film poradzi w normalnej dystrybucji w Stanach. Ta wersja aktualna jest krótsza niż na festiwalu w Berlinie, jest lepsza i bardziej skupiona, więc mam nadzieję, że dotrze do serc. Film zaczyna wchodzić na ekrany w różnych miejscach. Październik mam w zasadzie cały zajęty promocją. W Polsce wchodzi do kin 25 października. Wcześniej będzie na festiwalach w Zurichu, Busan, Londynie, Hajfie.

„Obywatel Jones” jest też filmem o fake newsach, bo pokazuje, że one funkcjonowały wtedy w formie propagandy. Czym dzisiejsze fake newsy różnią się od tamtych czy są groźniejsze?

Różnią się przede wszystkim skalą, wcześniej były one produkowane przez zawodowców, zawodowych dziennikarzy najczęściej czy częściowo polityków. Nie było tej masy spin doktorów i PR-owców, których mamy teraz tysiące czy miliony i nie było też mediów, które niosą te fake newsy z prędkością światła.

I nie było trolli.

Tak, i nie było trolli, a jeśli byli to nie anonimowi. To, co wtedy się działo, jest teraz zwielokrotnione do n-tej potęgi, możliwość wpływu na rzeczywistość tego jest dramatycznie większa przez demokratyzację rozsiewania tej zarazy - właściwie każda kanalia, każdy głupek, który ma dostęp do komputera, jeśli ma tylko jakiś pomysł, jak zaszkodzić, może to zrobić. A z drugiej strony rzeczywistość dziś jest złożona, trudno ją zawrzeć w prostych hasłach, jeśli chce się ją opowiedzieć adekwatnie do tego, co się dzieje - ludzie zawsze wybiorą fake newsa zamiast prawdziwego newsa, bo ten ostatni oznacza wielostronność opisu, a fake ma wyrazistość skrótu, jest atrakcyjniejszy. Przy okazji wyborów Trumpa i przy okazji Brexitu okazało się, że fake newsy mają większą klikalność i zasięg, niż klikalność prawdziwej informacji.

Scenarzystom, jeszcze niedawno nie śniło się, że można byłoby wymyślić taką postać, jak hejterka w wymiarze sprawiedliwości, Mała Emi. Myślisz, że byłaby ciekawym, nazwijmy to atrakcyjnym, tematem filmu? Może ona byłaby nie tyle bohaterem, co antybohaterem naszych czasów?

Mała Emi jest cudowną postacią (śmiech), bo ma wszystkie potrzebne wątki i warstwy - m.in te ambicjonalne, by poczuć się kimś ważnym. Na pewno jest to temat na film. To jest taka postać, na którą się czekało, na którą ja również czekałam. Kto mógłby wyrazić te czasy nie wprost, a jednocześnie głęboko pokazując, gdzie my jesteśmy i w którą stronę zmierzamy? Mała Emi to w sobie niesie…

Obywatel Jones” otworzy 16 września 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i będzie wśród 19 obrazów, ubiegał się o Złote Lwy.

Wahałam się czy się zgodzić, bo było dużo kontrowersji wokół tego festiwalu wywołanych zakwestionowaniem decyzji zespołu selekcyjnego wybierającego filmy do konkursu głównego. Kontrowersje zostały przyklepane po protestach środowiska filmowego, ale nie zażegnane, i myślę, że spotkamy się z kolegami w Gdyni, żeby dokonać głębszej refleksji na temat tego, czym jest ten festiwal i jaki powinien być. Trzeba porozmawiać o tym, co zrobić, żeby to było forum, które dla wszystkich zainteresowanych jest uczciwym i wartościowym narzędziem do penetracji polskiego kina.
Kiedy otrzymałam propozycję, by otwierać festiwal moim filmem, pomyślałam, że odmowa nie byłaby zrozumiała, skoro zdecydowaliśmy się, że pokażemy film na festiwalu. Może powinnam startować poza konkursem, żeby nie zabierać możliwości młodszym kolegom i koleżankom, ale jeśli bym się wycofała z konkursu, to pozbawiałabym szans na docenienie pracy moich współpracowników, którzy bardzo się napracowali i zrobili piękną robotę. To jest festiwal branżowy, ocenia się pracę pomocników twórczych poza samym filmem i reżyserem.

Czy to powinien być festiwal filmów bardzo mocno wyselekcjonowanych, na najwyższym poziomie czy przegląd polskiego kina?

Trudno jest robić przegląd polskiego kina, dlatego że filmów produkuje się dość dużo. Zrobić taki festiwal, który jest jednocześnie wydarzeniem kulturalnym, a nie jakąś ciągutą, byłoby bardzo trudno. Ja osobiście lubiłam gdyński festiwal, kiedy Michał Chaciński był dyrektorem artystycznym, a jednocześnie selekcjonerem, i przyjmował odpowiedzialność za swoją koncepcję konkursu głównego. Wybór filmów zawsze jest kontrowersyjny - tym bardziej, jeśli nikt konkretny nie ponosi odpowiedzialności, i powstaje wrażenie, że są jakieś pokątne ustawienia. Natomiast, jeśli szanowany krytyk, animator kina i kultury, wychodzi i mówi, że te i te filmy są najlepsze w tym roku i kwalifikuje je do konkursu głównego, a pozostałe trafiają do innych sekcji, to jest sytuacja przejrzysta. Można robić różne sekcje, w tym roku zlikwidowano Inne Spojrzenie, które moim zdaniem było ciekawsze czasem niż konkurs główny. Dobrze jest, jeśli są takie dwie sekcje, które ze sobą konkurują. Kiedy jest naprawdę dobry, mocny selekcjoner, to nie można na niego wpłynąć, nie można go zastraszyć, a przecież ci organizatorzy różni mają swój interes, żeby nim manipulować, dlatego pozbyli się wyrazistego i samodzielnego Chacińskiego. Po Chacińskim przyszedł Michał Oleszczyk, który był znacznie bardziej, powiedziałabym, miękki, ale i tak uznano, że jest za trudny, więc w końcu mu podziękowano. Jak w tym roku przed festiwalem wybuchł ten skandal z filmem Xawerego Żuławskiego i trzema innymi, które wyeliminowano, to dopiero się zorientowałam, że zgodziliśmy się na system, który jest po prostu kadłubkowy i kuriozalny. Okazuje się, że jest Zespół Selekcyjny, ale nie on naprawdę selekcjonuje! On jakby „sugeruje”, a potem jakiś tajny komitet organizatorów ostatecznie decyduje o wyborze filmów, które będą miały szanse ubiegać się o Złote Lwy.

Może nie jest tajny, bo nazwiska Komitetu Organizacyjnego znamy, tylko że nie wiadomo, kto jak głosuje.

No więc w tym sensie to jest tajna komisja, bo nie wiadomo, kto i jak głosował, nie wiadomo, kto tak naprawdę decydował czy było głosowanie, czy nie. To jest taka sytuacja, jakby powołać jury festiwalu - ono siedzi i ogląda wszystkie filmy, według swoich najlepszych zawodowych doświadczeń i artystycznego autorytetu, daje nagrody, po czym przychodzi taka komisja i mówi: „Te dwie nagrody to mi się podobają, ale resztę to dam innym”. Ktoś kto się godzi być w takim jury, godzi się też na zupełne dezawuowanie swojego autorytetu; więc to jest po prostu jakieś chore z tym zespołem selekcyjnym, którego decyzje można podważyć - i ta zasada jest zapisana w regulaminie festiwalu.

Podczas Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich w sobotę 21 września ma być debata na temat przyszłości festiwalu. Jakie byłyby twoje postulaty?

My jako Gildia Reżyserów spisaliśmy listę postulatów, z którymi ja się utożsamiam, w których chodzi o to, żeby wszystko szło w kierunku transparentności i odpowiedzialności. Filmy są jakie są, ale można stworzyć sytuację, która jest moralnie czysta.

Czy chodzi wam o powrót dyrektora artystycznego, czy raczej samodzielność Zespołu Selekcyjnego, którego wyboru filmów nikt nie będzie kwestionował?

Generalnie jesteśmy za powrotem dyrektora artystycznego, ale… Powstaje pytanie, czy w dzisiejszych czasach to nie jest pułapka. Bo nagle może okazać się, że jest nim taki ktoś jak pan Miziołek, prawda? Trzeba więc to wszystko przedyskutować w szerszym gronie niż zarząd Gildii Reżyserów.

Ta sytuacja z czterema filmami, które zostały odrzucone przez Komitet Organizacyjny, choć zostały zakwalifikowane do konkursu głównego przez Zespół Selekcyjny wywołała - zresztą skuteczne - protesty środowiska m.in. właśnie Gildii Reżyserów. Filmy wróciły do konkursu głównego, poza jednym, wycofanym przez producenta. Potwierdziło to solidarność filmowców polskich?

Tak, ja wierzę w solidarność. Środowisko filmowe wielokrotnie na przestrzeni mojego długiego życia pokazało, że jest w pewnych sytuacjach zdolne do solidarności. Wbrew temu, co można myśleć, mamy dość mocne środowisko, szczególnie teraz. Bo międzynarodowe uznanie dla polskiego kina daje taką siłę i przekonanie, że nasz głos jest uważany za istotny. Żeby robić filmy trzeba mieć sporą samoświadomość i siłę, i tacy ludzie trafiają do tej grupy zawodowej, co nie znaczy, że nie można ich złamać, bo są przecież zależni od dostępu do pieniędzy, jeśli chcą tworzyć. Okaże się jak nasze środowisko przetrwa. Generalnie myślę, że nie doszłoby do tego protestu, gdyby to wyeliminowanie nie dotknęło Xawerego Żuławskiego, który jest bardzo popularny i lubiany przez kolegów, zagrała też męska solidarność. Bo w przeszłości nie znalazły się w konkursie ciekawe filmy takie jak np. „Dzikie róże” Anny Jadowskiej, „Powrót” Magdy Łazarkiewicz, „Monument” Jagody Szelc, czy „Nina” Olgi Chajdas, a jednak nie było takiego halo. Jak kobiety dostają po łapach, to jakoś mniej oburza. Dopiero, jak rzecz dotyczy fajnego mężczyzny, rodzi poczucie, że nie możemy się na to godzić. Ale fakt, że „Mowę Ptaków” Xawerego widziało już parę osób, również krytyków, którzy uznali, że jest to ciekawa propozycja, sprawił, że było od czego się odbić.

Czy środowisko filmowe potrzebuje nowego lidera, którym nieformalnie był Andrzej Wajda? Trudno nie zauważyć, że masz w sposób naturalny wiele cech, które cię predestynują do tej roli. Mówię o twoich osiągnięciach, o odwadze, o precyzji myśli, otwartości wyrażania swojej postawy, o szacunku międzynarodowym, między innymi pozycji w Europejskiej Akademii Filmowej.

Liderem się staje w określonych okolicznościach, odpowiadając na pewne zapotrzebowanie. Oczywiście autorytet, dorobek i odwaga osobista mają tutaj duże znaczenie, podobnie fakt, że umiem artykułować swoje poglądy w sposób, który jest przekonywujący. Na pewno jestem jednym z liderów tego środowiska, ale z drugiej strony, faktem jest, że mnie głównie nie ma w Polsce, nie funkcjonuję też w tym systemie zależności.
Bardzo lubię robić filmy w Polsce i fakt, że mogę otrzymać dofinansowanie moich filmów z Polski daje mi bardzo dużo. Ważna jest dla mnie polska widownia, lubię pracować z polskimi ekipami, aktorami, lubię wszystko, co robi ze mnie polską reżyserkę… Ale z drugiej strony, jak mnie wezmą za gardło, mogę spakować walizki i po prostu nie robić więcej filmów. Natomiast większość moich kolegów nie ma tak luksusowej sytuacji. Są skazani niejako na ten rynek - nie mówię o Pawle Pawlikowskim czy o Gośce Szumowskiej, ale o większości. Jest coraz więcej młodych reżyserek i reżyserów, którzy nawiązują kontakty międzynarodowe - Agnieszka Smoczyńska, Kasia Adamik, ale generalnie rzecz biorąc większość kolegów jest skazana na dotacje PISF. Ja, która nie jestem na to skazana, nie mogę im mówić: musimy teraz odważnie robić to, czy tamto. Nie mogę być liderem, który ciągnie ich na barykady, to byłoby nieodpowiedzialne, bo moja odwaga jest tańsza niż ich. Więc staram się być autentyczna w tym, staram się nie przekraczać pewnych granic. I nikogo nie namawiam do knucia, co robiłam na przykład w latach 70-tych, z pełnym poczuciem prawa, żeby tak się zachowywać. Byłam częścią tego środowiska, może nawet bardziej prześladowaną niż inni. Widzę kandydatów na liderów - jest Joaśka Kos-Krauze, jest jeszcze kilkoro ludzi, którzy mają temperament przywódczy, Andrzej Jakimowski, bardzo mądry, jest bardzo ważną postacią w środowisku, no i Wojtek Smarzowski, który w podejmowaniu kontrowersyjnych i trudnych, bolesnych tematów niejako przejął rolę Andrzeja Wajdy. Na dokładkę Smarzowski ma coś, czego ja nie mam, to znaczy silny związek z polską publicznością. Jego filmy, nawet te, które mnie zachwycają, jak te historyczne, wzbudzają autentyczne zachwyty Polaków, i poczucie, że on mówi głosem narodowym, prawda? Wajda miał instynktownie, na skutek doświadczenia wojennego, umiejętność, żeby tłumaczyć ten specyficznie polski punkt widzenia na uniwersalny język. Jeżeli Wojtek się tego też nauczy, no to właściwie będzie takim Andrzejem Wajdą nowych czasów. Nie chodzi o to, że będzie robił coś takiego jak Wajda, ale o to, że istotność jego twórczości, słyszalność jego głosu może być porównywalna.

Właśnie trwa proces likwidacji studiów filmowych „Tor”, „Kadr” i „Zebra”, w których wyprodukowano wiele uznanych filmów. Jak oceniasz ten krok?

Fatalnie. Jest to pełne pogardy dla różnorodności twórczej, tradycji i dokonań środowiska, posunięcie. Nie widzę celu, planu, namysłu. Robią to, bo mogą to zrobić. Nie pierwszy raz rozwala się instytucje bez dobrego planu następnej.

Kiedy patrzy się na całą twoją twórczość, to widać, że tworzysz z jednej strony bardzo europejskie kino, a z drugiej zrealizowałaś w Stanach Zjednoczonych produkcje komercyjne, odcinki popularnych seriali: „The Affair”, „The First”, „House of Cards”. Czy tę serialową przygodę będziesz kontynuować?

Chyba nie. Oczywiście nie zarzekając się, że nigdy już żadnego serialu. Uświadomiłam sobie, po pierwsze, że ta formuła się konwencjonalizuje, to znaczy, że jest bardzo trudno zrobić coś tak głęboko nowego i oryginalnego, jak było w bohaterskim okresie tych ambitnych seriali. Po drugie, że funkcja reżysera w tej machinie korporacyjnej jest coraz bardziej służebna. Trudno jest odcisnąć swój ślad. Jak się formatuje serial, to decydujący głos ma scenarzysta, więc nie czuję się w tym komfortowo, lubię jednak mieć sprawczość twórczą. I myślę, że jak za dużo się tego reżyseruje, konwencjonalizuje się język. Nawet najambitniejsze seriale są powtarzalne, mają określoną dramaturgię, muszą być tak opowiedziane, żeby pod koniec odcinka widz chciał zobaczyć kolejny. Więc trudno tam o eksperymenty. Serial montuje się 10 dni, reżyser zwykle ma tylko 4 dni na montaż w amerykańskim systemie, jeżeli to nie jest pilot. A film się montuje miesiącami, dlatego, że on jest właśnie unikalnym dziełem. Natomiast bardzo lubię formułę mini seriali; większość moich filmów jest za długa i zwykle skracam je, ściskając, mając poczucie frustracji, bo lubię taki rytm, który z jednej strony jest intensywny, a z drugiej strony jest trochę bezinteresowny. Mini serial jest fajną formą dla mnie, nie muszę się tak spieszyć.

Obecnie kończysz film „Szarlatan” o słynnym uzdrowicielu czeskim Janie Mikolasku, który leczył najważniejszych polityków czeskich, włącznie z prezydentem.

Jan Mikolasek leczył komunistycznego prezydenta i sławnych ludzi za pierwszej republiki, polityków i artystów. Zdobył sławę, potem leczył szefa kancelarii Hitlera, Martina Bormanna i jeszcze paru innych, a po wojnie komunistycznego prezydenta Zapotockiego, i kiedy Zapotocki umarł, to nagle parasol nad uzdrowicielem się zwinął i wtedy go aresztowano. To był człowiek o wielkim talencie; ma w sobie mnóstwo dobrego i tyle samo złego, duży potencjał szlachetności, ale i zła i konformizmu, to skomplikowana postać. Niejednoznaczność tej postaci mnie urzekła, zainteresowała. To jest bardziej bezinteresowny film od moich ostatnich, wolny do tego stopnia, w pokazywaniu stosunków międzyludzkich również, że jeszcze nie umiem o nim opowiadać. Nie da się tego zamknąć w paru hasłach.

Wszyscy pamiętamy genialne filmy polskiej szkoły filmowej i okres kina moralnego niepokoju, kiedy powstawało wiele filmów nie zawsze wybitnych, ale ciekawych. Jerzy Stuhr powiedział mi w wywiadzie: „Może niektóre były słabe, ale nie kłamaliśmy”.

Ja teraz oglądałam przy okazji rekonstrukcji te filmy z okresu kina moralnego niepokoju i niektóre mnie zaskoczyły jakością - świetne filmy Zanussiego, „Wodzirej” Falka, moje filmy: „Aktorzy prowincjonalni” i „Kobieta samotna”. Nawet obejrzałam po latach „Zdjęcia próbne” (wspólny film nowelowy A. Holland, J. Domaradzkiego i P. Kędzierskiego z 1976 roku - przyp. redakcji). Moja była pierwsza nowelka, obejrzałam i bardzo się śmiałam. I powiem ci, że to było zajebiste. Pomyślałam, kurczę, jaka ja zdolna byłam. Nie było złe to kino moralnego niepokoju, myślę, że tak jak Stuhr mówi, nie kłamaliśmy. Może pod koniec weszło w pewną sztampę, ale pierwsze filmy tego okresu miały niebywałą świeżość opowiadania rzeczywistości po raz pierwszy. Miały w sobie prawdę.

Jakie jest polskie kino dzisiaj?

Ja myślę, że ono jest bardzo dobre, ale nie jest wybitne. Poza poszczególnymi dziełami, jak na przykład Pawła Pawlikowskiego, które mają klasę wybitności. A te inne filmy nie mają takiej wyrazistości. Jest dużo dobrych reżyserów, dużo dobrych filmów, ale właśnie jak mówię, mało jest filmów wybitnych. Tak ja to odbieram. Ale nie jest to tylko sprawa polskiego kina, także europejskiego, być może światowego, choć wciąż mamy mocne wyspy oryginalności i siły.

Zastanawiam, czy to jest kwestia jakiegoś innego rodzaju skupienia, które filmowcy mieli te parędziesiąt lat temu, i dlatego robili te genialne filmy. Byłaś za młoda, żeby tworzyć polską szkołę filmową, ale w późniejszych filmach Wajdy, w latach 70. już uczestniczyłaś jako jego współpracownik, czasami jako scenarzystka. W jego filmie kina z nurtu moralnego niepokoju, znakomitym „Bez znieczulenia”, byłaś autorką scenariusza. Chcę powiedzieć, że to pokolenie powojennych polskich reżyserów i później twoje pokolenie miało dar tworzenia kina, które artystycznie unosiło się nad ziemią. Dziś mamy bardzo ciekawe, profesjonalne i liczące się kino, ale ja jako widz nie fruwam. Czy można znaleźć jakiś mechanizm?

Rola kina w ogóle jest dzisiaj mniej istotna, choć jak się pokazuje film, który się mierzy z bardzo ważnym tematem, jak „Kler”, to nagle znajdują się te miliony widzów, prawda? Ja zrobiłam „Pokot”, żeby wyjść z takiej strefy bezpieczeństwa, spróbować czegoś, czego nie robiłam dotąd, żeby spróbować znaleźć inny temat, inną konwencję. Żeby zrobić coś, co się nie da umieścić w żadnym bezpiecznym gatunku. A wydaje mi się, że brakuje może teraz na ogół odwagi, żeby wyjść z tej strefy bezpieczeństwa. Dobrze nam się żyje, wtedy nie mieliśmy tak dużo do stracenia. Twórcy nie mieli kasy, żyli jak lud. Może teraz jesteśmy takie tłuste koty? Nawet ci młodzi? Może. Ale co mnie cieszy, rodzi się wyrazista grupa kobiet reżyserek i wśród nich są naprawdę osobowości, które mają odwagę mówić rzeczy, które nie są gładkie.

Zaczęłyśmy naszą rozmowę od odwagi obywatelskiej, a kończymy tematem odwagi artystycznej. Namaszczona przez ciebie poniekąd Agnieszka Smoczyńska - byłaś opiekunką artystyczną jej filmu „Córki dancingu” - jest przykładem twórczej odwagi. A skoro mowa o filmie „Pokot”, on wywołał sporo kontrowersji, nawet był określany jako film o terroryzmie ekologicznym, ale chyba niektórzy nie odebrali tego, że to nie jest realistyczny film 1:1. Był oparty na literaturze i miał w sobie surrealizm, trzeba przyznać dość nietypowy dla twojej twórczości – nie załapano tego, że Agnieszka Holland opowiada tę historię w innym stylu, niż nas przyzwyczaiła.

To świadczy trochę o zgłupieniu widowni i krytyki po części też. Miałam parę recenzji bardzo inteligentnych z Polski, ale było szalenie dużo takich spłaszczających. To odbieranie 1:1, nieumiejętność czytania pewnych figur stylistycznych, pewnych metafor, symboliki bierze z tej papki telewizyjnej, którą przyjmujemy w niebywałych ilościach, i która zatruwa świeżość odbioru. Nie mówiąc już o tym, że ta widownia przedtem wyćwiczona cenzurą, miała umiejętności, żeby czytać bardziej skomplikowane figury. A tutaj idę na spotkanie z widzami „Pokotu” i oni serio pytają: „Czy pani uważa, że trzeba zabijać ludzi?” No nie uważam, że trzeba zabijać ludzi! Przecież to jest tak, jakby spytano Tarantino, czy wszystkich białych trzeba zabijać? Nie trzeba.

Gdybyś miała sformułować myśl, którą chciałabyś przekazać młodym filmowcom, jakby ona brzmiała?

A co ja jakaś Pytia jestem? Generalnie są dwie rzeczy, które mogę przekazać młodym filmowcom. Jeśli nie musisz wykonywać tego zawodu, to daj sobie spokój i znajdź sobie inny, bo żeby go wykonywać naprawdę dobrze, to wymaga pełnego zaangażowania, a nie zawsze to się opłaca. A druga rzecz, to żeby nie starać się być kimś innym, niż sobą, nie bać się. I żeby nie zamykać się w takich bańkach, które są bezpieczne.

Powiedziałaś, że jesteś pesymistką co do ludzkości. Co możemy dziś zrobić, jaką przyjąć postawę, skoro nasz świat w tym momencie jakby zwariował i wraca w niektórych wymiarach do tego, co było?

Są i zupełnie nowe zagrożenia, których nie było, albo nie mieliśmy świadomości. Myślę o planecie. Mój pesymizm egzystencjalny zbiega się z lękiem i pesymizmem ogromnej części młodego pokolenia. I mamy już jednostkę chorobową – strach przed katastrofą ekologiczną - mnóstwo młodych ludzi po prostu żyje w panice. A ponieważ te cykle się powtarzają - trudno nam dzisiaj ocenić, na ile w coraz gorszej wersji - to zostaje ta maksyma, którą miałam w latach 70., gdy robiłam dla telewizji „Wyzwolenie” Wyspiańskiego, i która brzmiała: „Musimy coś zrobić, co by od nas zależało, zważywszy, że dzieje się tak dużo, co nie zależy od nikogo”- ona jest ciągle dla mnie aktualna.

Bardzo dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Joanna Sławińska, dziennikarka Polskiego Radia

Publikacja powstała w ramach Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wiadomości kulturalne

Spektakl plenerowy "Bałtyk Story…

Scena Kotłownia w tym roku będzie obchodzić 20 lat swojego istnienia w Ostrowi Mazowieckiej! Z tej okazji w najbliższą niedzielę, 20.08.2023 o godz. 21.00 na Placu Wolności na parkingu obok kościoła...

Spektakl plenerowy "Bałtyk story…

Już 18 sierpnia o godz. 21.00 na rynku w Nurze będzie można obejrzeć widowisko plenerowe "Bałtyk Story", przygotowane przez Teatr Bazar. Spetakl objęty pod honorowym patronatem Starosty Ostrowskiego oraz Wójta Gminy...

ŚPIEWAJ WIARO! w Muzeum Dom Rodziny Pile…

Muzeum Dom Rodziny Pileckich zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniu "Śpiewaj wiaro!",które odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 18.00 w ogrodzie Muzeum. Spotkajmy się, by wspólnie zaśpiewać powstańcze piosenki!  

Spektakl z okazji Dnia Dziecka w Scenie …

  Scena Kotłownia zaprasza na spektakl z okazji Dnia Dziecka. „TUWIM vs BRZECHWA" reż. Rafał Swaczyna To spektakl familijny, idealny dla najmłodszych widzów, stworzony na podstawie wierszy znanych poetów, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima...

Recital Adama Wołosza na Scenie Kotłowni…

Recital Adama Wołosza na Scenie Kotłownia w Ostrowi Mazowieckiej Data: 26.03.2023 / niedziela / 19.00 Rezerwacja i przedsprzedaż: KIOSK, ul. Lubiejewska 19, Ostrów Mazowiecka Adam Wołosz pochodzi z Ostrołęki. Gitarzysta, basista, vocalista, autor...

Teatr Scena Kotłownia zaprasza

Teatr Scena Kotłownia zaprasza na spektakl pt. "Bruno Sznajder" Sławomira Mrożka w reżyserii Rafała Swaczyny.Spektakl „Bruno Sznajder” – to jednoaktówka, tragikomedia napisana z dramaturgiczną maestrią typową dla Sławomira Mrożka. Ciekawostką...

Spektakl "Do hymnu powstań"

Zapraszamy do obejrzenia spektaklu "Do hymnu powstań", który odbył się 11 listopada 2022 r. w hali MOSiR w Ostrowi Mazowieckiej. Reżyseria - Dominika Potomska-Pecura Scenariusz - Michał Świderski Muzyka - Andrzej Perkman Scenografia - Leszek...

Do Hymnu powstań - zapowiedź spektaklu

"Do hymnu powstań" - spektakl teatralny jest grany w całym powiecie ostrowskima 11 listopada obejrzymy go w Ostrowi Mazowieckiej o godz. 19:00 w hali MOSiRprzy ul. Trębickiego     https://www.youtube.com/watch?v=sFBSzkRTniU

Scena Kotłownia informuje

Szanowni Widzowie. Po trzech latach przerwy, wracamy do repertuaru,niebawem premiera nowego spektaklu!!! Postawiliśmy na Sławomira Mrożka.W tym miesiącu nastawiamy się na warsztaty, zajęcia, wprowadzenie nowychosób do zespołu teatralnego.Zapraszamy kolejne osoby...

Teatr Scena Kotłownia zaprasza na spekta…

  Teatr Scena Kotłownia zaprasza na spektakl "Kotłownia Dzieciom, Tuwim vs Brzechwa" (dla grup zorganizowanych). Zapraszamy serdecznie grupy przedszkolne oraz klasy I-III na spektakl stworzony z najpopularniejszych wierszy Juliana Tuwima i Jana...

Wernisaż prac autorstwa Pawła Piotraka

Wernisaż prac autorstwa Pawła Piotraka Już 20 stycznia o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż prac autorstwa Pawła Piotraka. Wystawa będzie dostępna w Galerii Jatki do 27 lutego 2022 r. Wstęp na...

31. Spotkanie ze Świętym Mikołajem

19 grudnia Miejski Dom Kultury wspierany przez lokalne samorządy, inne instytucje i przedsiębiorstwa, zorganizował już 31. spotkanie ze Świętym Mikołajem. Dzieciaki miały okazję spotkać brodatego dziadka i zrobić sobie z...

Konferencja "Badania gwaroznawcze w…

Biblioteka publiczna wraz z miastem Ostrów Mazowiecka oraz Instytutem Języka Polskiego i Fundacją Języka Polskiego zorganizowała konferencję naukową poświęconą badaniom gwaroznawczo-kulturoznawczym w powiecie ostrowskim na tle ogólnopolskim. Miejski samorząd wraz...

Spotkanie autorskie z Robertem Radzikiem

W grudniu zorganizowane zostało spotkanie autorskie z Robertem Radzikiem, autorem albumu „Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna. Okręg Białostocki NZW w fotografiach i dokumentach (1945-1956)”. Publikacja zawiera kilkaset zdjęć, dokumentów oraz...

Już za trzy dni Spotkanie z Mikołajem!

19 grudnia 2021 r. o godz. 15:00 tradycyjnie odbędzie się 31. Spotkanie ze Świętym Mikołajem. Wydarzenia w tym roku odbędzie się plenerowo na parkingu przy lodowisku OMEGA w Ostrów Mazowieckiej...

Recital muzyczny Karoliny Dawid

Społeczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Ostrowi Mazowieckiej od 5 lat organizuje koncerty, podczas których mogą się zaprezentować uczniowie i absolwenci. 27 listopada z recitalem wystąpiła Karolina Dawid. Jej...

Spektakl "Dom Bernardy Alba" w…

W listopadzie Teatr Scena Kotłownia zagrała jeden ze swoich spektakli dla uczniów wszystkich ostrowskich szkół podstawowych. Była to sztuka zatytułowana „Dom Bernardy Alba”, bazująca na dramacie Frederico Garcia Lorci. Pokazy...

Warsztaty programowania z robotem Photon

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej prowadziła warsztaty programowania i kodowania z robotem Photon. Projekt „Photon na start”, dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek”, skierowany był do...

Spektakl dla dzieci na mikołajki

Teatr Scena Kotłownia zaprasza na spektakl "Scena Kotłownia Dzieciom, Tuwim vs Brzechwa" z okazji mikołajek. To tytuł adresowany do najmłodszej widowni, gdzie zobaczymy sympatyczną inscenizację znanych i lubianych wierszy dla dzieci...

Zapraszamy na recital Karoliny Dawid

27 listopada 2021 o godz. 19:00 w Teatrze Scena Kotłownia przy ul. Lubiejewskiej 19 odbędzie się kolejne XXVII spotkanie "Rozśpiewanej Ostrowi" organizowane przez Społeczną Szkołę Muzyczną I stopnia w Ostrowi...

"Dom Bernardy Alba" w ostrowsk…

Scena Kotłownia zagra spektakl "Dom Bernardy Alba, Hejt Stop!" dla uczniów ostrowskich szkół podstawowych. Wcześniej młodzi aktorzy spotkali się Policjantami z Powiatowej Komendy Policji w Ostrowi Mazowieckiej, aby porozmawiać o...

Tydzień dla Polski

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej już od kilku lat proponuje mieszkańcom celebrowanie Dzień Niepodległości poezją, literaturą i śpiewem. Ponownie w ramach „Tygodnia dla Polski” zorganizowała trzy konkursy, recytatorski, literacki...

Koncerty chopinowskie na Dzień Niepodleg…

W ramach obchodów Narodowego Dnia Niepodległości starostwo powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowało dla mieszkańców koncerty chopinowskie. Dla ostrowian zagrał pianista Andrzej Sikora, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obchody...

Otwarcie biblioteki po remoncie

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej powróciła do swojej siedziby przy ul. 11 Listopada. Zabytkowa kamienica zmieniła się nie do poznania i zachwyca swoim wyglądem oraz ciekawym połączeniem tradycji z...

Koncert wieńczący projekt Tydzień dla Po…

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na Koncert Galowy wieńczący projekt Tydzień dla Polski. W programie:- występ laureatów konkursów w ramach "Tygodnia dla Polski"- recital "Najjaśniejszej Niepodległej" w wykonaniu Przemysława Kamińskiego i Cezarego...

Koncert Kacpra Kuszewskiego "Album …

Świętując długo wyczekiwane otwarcie budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej po remoncie, ostrowska książnica zaprosiła mieszkańców na koncert Kacpra Kuszewskiego. Aktor znany przede wszystkim z roli Marka Mostowiaka w "M jak Miłość...

Wystawa Michała Żyłowskiego

W galerii sztuki Jatki na mieszkańców czeka nowa wystawa, na której ostrowianie mogą znaleźć siebie i swoich znajomych. Ekspozycja jest zbiorem fotografii Michała Żyłowskiego, pochodzącego z Ostrowi Mazowieckiej i zafascynowanego...

Noc Bibliotek

Noc Bibliotek to święto książnic i czytelników, które w niekonwencjonalny sposób zachęca Polaków do korzystania z bibliotek i częstszego sięgania po książki. W tym roku hasło przewodnie akcji brzmiało „Czytanie...

I Ostrowski Festiwal Literacki

Poetom i pisarzom pochodzącym z naszego miasta poświęcony został I Ostrowski Festiwal Literacki. Wydarzenie miało na celu promocję literatów i zorganizowała je Miejska Biblioteka Publiczna. Gośćmi Ostrowiady Literackiej byli Anna...

Zapraszamy na Ostrowiadę!

Już jutro odbędzie się I Ostrowski Festiwal Literacki. Przyjdź i poznaj naszych lokalnych poetów i prozaików. https://www.youtube.com/watch?v=NteOKwm0z5E

Koncert muzyki klasycznej "Sacrum e…

Ostrów Mazowiecka już wiele razy miała przyjemność znaleźć się na trasie Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica". Muzycy zagrali w naszym mieście również w ramach 17. edycji tegoż festiwalu. 26...

X Narodowe Czytanie

Lekturą jubileuszowej, dziesiątej edycji Narodowego Czytania był dramat Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej, jak co roku, zaprosiła mieszkańców do wzięcia udziału w tej...

Przeprowadzka księgozbioru, czyli happen…

W czwartek przed południem na ulicy 11 Listopada zgromadziła się spora grupa mieszkańców naszego miasta. Po co? By pomóc ostrowskiej bibliotece w przeprowadzce. I tak książka po książce, z ręki...

Spektakl "Bałtyk Story"

Pierwszy raz zagrany w Ostrowi Mazowieckiej, potem w Broku, a jeszcze raz wystawiony zostanie w Wąsewie. Mowa o spektaklu „Bałtyk Story” ostrowskiego Teatru Bazar. To komedia małżeńska o młodej parze...

Ostatni pokaz w Wąsewie. Teatr Bazar zap…

Teatr Bazar zaprasza na ostatnie wystawienie spektaklu plenerowego pt. "Bałtyk Story". "Za nami pokazy w Ostrowi Mazowieckiej oraz Broku, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło i pozytywnie przyjęci przez publiczność, o czym świadczą...

„Grypsy z celi śmierci”. Zapraszamy na k…

„Mamy bardzo mocne świadectwo człowieka, który wie, za co i dlaczego ginie. I tej śmierci się nie boi, jest na nią przygotowany” – tak o grypsach pułkownika Łukasza Cieplińskiego mówi...

Nowe zajęcia dla młodszych

Teatr Scena Kotłownia wprowadza nowe zajęcia dla młodszych mieszkańców regionu ostrowskiego. Zajęcia aktorskie dla dzieci w wieku 7-10 lat, które skupiać się będą na ćwiczeniu pamięci i skupienia, interpretacji wiersza, dykcji...

Pożegnanie lata: koncert Amelii Andryszc…

W ostatnią sobotę sierpnia ostrowianie pożegnali lato. Były gry i animacje dla dzieci, food trucki, potańcówka pod gwiazdami i koncerty: zespołu P2 oraz Amelii Andryszczyk. Utalentowana nastolatka rozwija swoją karierę...

Teatr Bazar wystąpi w Broku

Teatr Bazar z Ostrowi Mazowieckiej, starostwo powiatowe oraz miasto i gmina Brok zapraszają wszystkich mieszkańców powiatu ostrowskiego na spektakl w plenerze pt. "Bałtyk Story" w reżyserii Rafała Swaczyny. To komedia małżeńska...

Warsztaty z pantonimy

W poniedziałek zakończyły się warsztaty z aktorem Kamilem Przystałem na Scenie Kotłownia w Ostrowi Mazowieckiej. Zajęcia odbyły się w sobotę i poniedziałek. Łącznie 12 godzin bezpłatnych warsztatów z pantomimy, żonglerki, ruchu...

Zapisy na zajęcia aktorskie i teatralne

Scena Kotłownia w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza wszystkich młodszych i starszych na zajęcia aktorskie i teatralne:- grupa dziecięca- grupa młodzieżowa- grupa dorosłych Zajęcia odbywają się we wtorki, piątki lub soboty, a godziny...

Wspólnie pożegnajmy lato!

Wakacje to czas zabaw, radości oraz odpoczynku. 28 sierpnia 2021 r. przy stawie miejskim w Ostrowi Mazowieckiej odbędzie się Pożegnanie Lata. Nie zabraknie atrakcji zarówno dla młodszych, jak i starszych...

Próba "Bałkryk Story". Widowis…

W miniony weekend podglądaliśmy próbę Teatru Bazar, który pracuje nad nowym spektaklem pt. "Bałtyk Story". Na scenie wystąpi czwórka aktorów: Joanna Leonik, Paweł Trzaska, Monika Młynarczyk oraz Piotr Trentowski. Nad wszystkim...

Bezpłatne warsztaty z pantomimy

Teatr Scena Kotłownia zaprasza na bezpłatne warsztaty poprowadzone przez zawodowego aktora Kamila Przystała. Zajęcia skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy może spróbować i zobaczyć, jak to jest być aktorem. Jak...

Wystawa fotografii Jarka Jarosza

W galerii Jatki na mieszkańców czeka wystawa, której autorem jest Jarek Jarosz. Zbiór jego zdjęć nosi tytuł „On the street” i składa się fotografii wykonanych w różnych zakątkach świata. Wystawa...

Widowisko plenerowe Teatru Bazar

Teatr Bazar z Ostrowi Mazowieckiej ma zaszczyt zaprosić wszystkich mieszkańców naszego miasta na premierowy spektakl plenerowy pt. "Bałtyk Story". To komedia małżeńska, która przypomni Wam świat z lat '80. Młoda para...

Zobacz monodram "Melduję Tobie, Pol…

Muzeum Dom Rodziny Pileckich zaprasza na monodram „Melduję Tobie, Polsko. Rotmistrz Pilecki”. Jest to oparta na faktach, bardzo emocjonalna relacja Witolda Pileckiego – żołnierza, świadka zagłady, który przeżył piekło Auschwitz. Autorzy: Sławomir...

Wakacyjne popołudnia z muzeum. Pograj i …

We wtorek 3 sierpnia i czwartek 5 sierpnia w godz. 13:00 – 16:00 Muzeum Dom Rodziny Pileckich i ogród otworzy się specjalnie dla Was! Sierpień to jeden z bardzo ważnych miesięcy...

Za tydzień nowa wystawa w Jatkach

23 lipca 2021 roku o godz. 18:00 Galeria Jatki zaprasza na wernisaż wystawy „On The Street” Jarosława Jarosza. Wystawa ON THE STREET to kolekcja fotografii z dziedziny street photo autorstwa Jarka...

Potańcuj pod gwiazdami!

30 lipca odbędzie się „Potańcówka pod gwiazdami vol. 2”. Miejski Dom Kultury zaprasza do grodu w Ogródku Jordanowskim przy ul. Różańskiej od godz. 18:00. Impreza potrwa do 23:00. Na miejscu będzie grill...

Poznaj podstawy tworzenia muralu!

Mural jest bardzo popularną formą artystyczną. Przygotowanie graffiti na ścianie budynku angażuje emocjonalnie jego współtwórców i współtwórczynie, wzmacniając walory edukacyjne zajęć. Mural dzięki swojej widzialności silnie oddziałuje na przestrzeń publiczną...

Wakacyjne warsztaty z MDK

Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza na bezpłatne wakacyjne warsztaty. Zapisy:  793 808 057 Warsztaty Plastyczne „Wakacyjne ramki” - forma zajęć, podczas których dzieci będą mogły własnoręcznie wykonać ramki na wakacyjne...

X Ostrowski Piknik z Książką

Tradycyjne ostrowskie święto literatury jest celebracją kultury czytania i okazją do spędzenia miłego czasu na świeżym powietrzu. Miejska Biblioteka Publiczna zadbała, by tego dnia każdy mógł znaleźć coś dla siebie...

Lekcja muzealna w Muzeum Dom Rodziny Pil…

Muzeum Dom Rodziny Pileckich zaprosiło uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej na lekcję muzealną. Przybyłe dzieciaki zwiedziły wystawę o życiu i obyczajach dwudziestolecia międzywojennego oraz grały...

"Igraszki z czasem" - premiera…

Grupa teatralna "Przyjaciele za kurtyną" z Ostrowskiej Sceny Kameralnej Underground zaprasza na premierę swojego pierwszego spektaklu "Igraszki z czasem". Wydarzenie odbędzie się we wtorek 22 czerwca 2021 roku o godz. 18:30...

Wystawa Gabrieli Cichowskiej

Takiej wystawy w Jatkach jeszcze nie było. Mury ostrowskiej galerii sztuki gościły już wielu artystów, jednak wszystkie ekspozycje skierowane były przede wszystkim do starszych, bardziej dojrzałych odbiorców. Tym razem jest...

"Scena Kotłownia Dzieciom" - p…

Teatr Scena Kotłownia przygotowuje się do premiery spektaklu "Scena Kotłownia Dzieciom", która odbędzie się w najbliższy piątek 4.06.2021 o godz. 17:00 w tymczasowej siedzibie teatru przy ul. Lubiejewskiej 19. Usłyszymy...

Ostrowianka wyróżniona w "Warszawsk…

Zostały ogłoszone wyniki finału 44. Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka" w Warszawie. Ostrowska debiutantka Malwina (7 lat) została zauważona przez jurorów i otrzymała wyróżnienie. Malwina Swaczyna uczęszcza do "zerówki" w Miejskim Przedszkolu...

Nagrodzenie laureatów konkursów MBP

W maju Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła wręczyć nagrody laureatom konkursów, które organizowała jeszcze pod koniec tamtego roku z okazji Święta Niepodległości. Jako że wtedy obostrzenia sanitarne nie pozwalały na zgromadzenia...

Konkurs "Czytanie jest modne"

Czytanie jest modne to konkurs, którym Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej zachęca ostrowian do sięgania po książki. Każdego roku tematem przewodnim jest twórczość innych artystów. W tym była to...

Kotłownia pracuje nad kolejnym spektakle…

Zespół Teatru Scena Kotłownia pracuje nad nowym spektaklem, opartym na wierszach Juliana Tuwima i Jana Brzechwy pt. "Kotłownia Dzieciom, Tuwim vs Brzechwa". Będzie to inscenizacja znanych wierszy, adresowanych do dzieci...

Kino plenerowe na Dzień Dziecka!

W tym roku z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Miasto Ostrów Mazowiecka, Miejski Dom Kultury i MOSiR zapraszają rodziny z dziećmi na kino plenerowe. Pokazy wyświetlane będą 1 czerwca 2021 r. w...

Wystawa Teresy Adamowskiej "Spójrz …

4 maja ponownie otworzyły się muzea i galerie sztuki, w tym ostrowskie Jatki. Tam na mieszkańców czekają piękne obrazy autorstwa Teresy Adamowskiej. Wystawa, składająca się głównie z kobiecych portretów, jest...

Warszawska Syrenka 2021

Miejski Dom Kultury zaprasza recytatorów do wzięcia udziału w 44. Konkursie Recytatorskim Warszawska Syrenka. "Jak sami państwo wiecie, sytuacja w kraju związana z III falą epidemii jest dynamiczna. Jeżeli nie dojdzie...

XV Festiwal Polskiej Piosenki Filmowej …

Ostrowski festiwal piosenki filmowej od 2005 roku inspiruje dzieci i młodzież z powiatu ostrowskiego do rozwijania swoich umiejętności wokalnych oraz prezentowania ich przed szerszą publicznością, a przy tym promuje polską...

Wystawa malarstwa Rafała Strenta

Zmniejszenie obostrzeń sanitarnych pozwoliło w lutym na otwarcie galerii sztuki. Ostrowskie Jatki również dostępne są dla zwiedzających, a zobaczyć tam możemy wystawę malarstwa Rafała Strenta. Galeria funkcjonuje oczywiście w reżimie...

Stefan Werner laureatem nagrody za osiąg…

Pod koniec 2020 roku zarząd powiatu w Ostrowi Mazowieckiej po raz pierwszy przyznał doroczną nagrodę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Kapituła konkursowa w składzie: Józef...

Kotłownia szykuje nową scenę

Teatr Scena Kotłownia szykuje nowe miejsce dla zespołu teatralnego działającego w naszym mieście. Powstanie scena, garderoba, szatnia dla aktorów i gości, podręczny magazyn oraz widownia. Przygotowaniem nowej siedziby zajmuje się samodzielnie...

Scena Kotłownia małymi krokami wraca do …

Do tej pory zajęcia były prowadzone online, których efektem był wieczór poezji online wierszy Tadeusza Różewicza zamieszczony na platformie YouTube oraz Facebook. Teraz grupa teatralna zaczyna się spotykać w małych grupach...

30. Spotkanie ze Świętym Mikołajem

W niedzielę 20 grudnia ostrowianie mieli okazję spotkać Świętego Mikołaja. Tegoroczne, już 30 spotkanie z wyczekiwanym przez cały rok gościem z Laponii, było wyjątkowe. Odbyło się w zupełnie innej formie...

Zapraszamy na wystawę o architekturze Os…

Nasze prywatne, rodzinne zdjęcia mogą być też dokumentacją zmieniającego się na przełomie dziejów miasta. Jak wyglądała Ostrów przed stu laty? Które, znane współcześnie budynki, powstały właśnie wtedy? O tym będziemy mogli...

Zapowiedź 30. Spotkania ze Świętym Mikoł…

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi ostrowskie spotkanie ze świętym Mikołajem. W tym roku odbędzie się ono 30 raz, ale przez pandemię koronawirusa będzie musiało przyjąć inną...

Ostrowianie świętują niepodległość

Od 15 sierpnia do 10 grudnia Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej realizowała projekt pn. Ostrowianie świętują niepodległość. Otrzymał on dofinansowanie ze środków programu wieloletniego Niepodległa. Odbyło się wiele przeróżnych...

Projekt Infrastruktura Niepodległości w …

Przechadzając się ulicami Ostrowi Mazowieckiej mijamy wiele różnych zabudowań. Nie zastanawiamy się, jakie historie kryją za sobą te budynki, a niekiedy jest to historia bardzo ciekawa i długa, bo aż...

Podziel się fotografiami Ostrowi sprzed …

Czy posiadacie może rodzinne fotografie na tle Ostrowi Mazowieckiej sprzed stu lat? Czy rodzice lub dziadkowie mają może zdjęcia, na których widać ulice lub budynki z czasów dwudziestolecia międzywojennego? Zapytaj...

Moja Ostrów - fabularna gra online

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do wzięcia udziału w grze online, przybliżającej historię, zabytki oraz interesujące miejsca w Ostrowi Mazowieckiej. Gra będzie miała miejsce w środę 18 listopada...

Warsztaty genealogiczne dla młodzieży

Genealogia to źródło naszej tożsamości. Poznawanie swoich przodków buduje poczucie przynależności do swojej rodziny oraz narodu. Dlatego też Muzeum Dom Rodziny Pileckich kontynuuje projekty, mające pomóc mieszkańcom powiatu ostrowskiego w...

Projekt MBP "Słucham i tworzę"

Biblioteka w Ostrowi Mazowieckiej realizuje wiele różnych projektów skupiających się na propagowaniu historii krajowej i lokalnej, tradycji oraz literatury. W ostatnich miesiącach ostrowska książnica w ramach projektu „Ostrowianie świętują niepodległość”...

Warsztaty "Wywiad - to proste"

„Wywiad – to proste” - taką nazwę nosiły warsztaty, które Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała w październiku. Zajęcia wpisały się w projekt Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i skierowana zostały do uczniów Zespołu...

Wystawa Alikhana Sandaala

Tym razem w Galerii Sztuki Jatki możemy podziwiać niezwykle ekspresyjne i kolorowe dzieła rosyjskiego malarza Alikhana Sandaala. Choć wystawa nie mogła mieć tradycyjnego wernisażu z powodu obostrzeń związanych z koronawiusem...

Noc Bibliotek

W tym roku Noc Bibliotek odbyła się ona pod hasłem „Klimat na czytanie”. W obecnej rzeczywistości ograniczonego dostępu do innych form kultury, książki stają się jedną z najprzyjaźniejszych i najbardziej...

Koncert zespołu Pragma

Na początku października w Kinie Ostrovia koncert zagrał zespół Pragma. Grupa powstała z inicjatywy ostrowianki, wychowanki Miejskiego Domu Kultury, Doroty Jarząbek-Rogaczyk. Pragmę tworzy czwórka pełnych pasji artystów, grających autorskie kompozycje...

Podsumowanie projektu MBP "Pamiętam…

We wrześniu Miejska Biblioteka Publiczna kontynuowała projekt „Pamiętamy 1920-2020”, mający na celu uczczenie 100. rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej i przybliżenie ostrowianom wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej na naszej ziemi. Biblioteka otrzymała...

17 lat Sceny Kotłownia

28 września 2003 roku w Ostrowi Mazowieckiej otwarto Scenę Kotłownia. Dlaczego powstała i kto ją tak naprawdę otworzył? Żeby odpowiedzieć sobie na te pytania, trzeba się cofnąć o siedemnaście lat, kiedy to...

Wernisaż wystawy "Strefa Zgniotu…

W Jatkach w Ostrowi Mazowieckiej można oglądać kolejną wystawę. Trzeci już sezon działalności ostrowskiej galerii sztuki rozpoczęły grafiki Pawła Kwiatkowskiego. Artysta w swoich pracach uważnie przygląda się człowiekowi i relacjom...

Swaczyna tworzy nowy zespół teatralny

Aktor i reżyser Rafał Swaczyna, twórca takich inicjatyw jak Scena Kotłownia, Galeria Pasaż Sztuki, Studio Tańca Lubiejewska 19, Scena Tymczasowa na ul. Prusa, tworzy nowy zespół teatralny zrzeszający osoby dorosłe...

IX Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to akcja propagująca znajomość literatury narodowej. Od 9 lat Polacy sięgają po największe polskie dzieła pisane, by czytać je wspólnie i razem cieszyć się pięknem polskiego słowa. Ostrów...

Ostrów znów odwiedzi Festiwal Kameralist…

27 września o godz. 19:00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej odbędzie się koncert organizowany w ramach festiwalu Sacrum et Musica 2020. W koncercie „Muzyka Mistrzów” wystąpią artyści Filharmonii...

Wygraj wejściówkę na film "Mulan…

Kino Ostrovia organizuje konkurs plastyczny związany z premierą filmu „Mulan”. Konkurs organizowany jest na profilu kina na Facebooku. Zasady konkursu są proste:1️. Wykonaj własnoręcznie prace plastyczna związaną z filmem „Mulan” (dowolna technika)2️...

Grupa Aktorska Teatru Scena Kotłownia za…

Grupa Aktorska Teatru Scena Kotłownia zaprasza do zespołu młodzieżowego osoby w wieku 12 - 16 lat. Poszukuje osób, które chciałyby rozwijać się scenicznie, ćwiczyć wymowę, ruch oraz angażować w działania artystyczne. Od...

Społeczna Szkoła Muzyczna rozpoczęła rok…

Dzieci można zapisywać do poszczególnych klas muzycznych jeszcze do 30 września. Szkoła prowadzi zajęcia w przedmiotach:> Fortepian> Skrzypce> Gitara> Flet> Akordeon> Śpiew solowy> Instrumenty Klawiszowe Zapisy i informacje: tel. 502 391 038 http://otiko.ostrowmaz.com/szkolahttps://www.facebook.com/ssmostrowmaz Społeczna...

Projekt MBP "Pamiętamy 1920-2020…

Miejska Biblioteka Publiczna w sierpniu aktywnie włączyła się w upamiętnienie 100. rocznicy bitwy warszawskiej. W ramach projektu panie bibliotekarki podjęły się organizacji wielu przedsięwzięć patriotycznych, które miały za zadanie pielęgnowanie...

MDK zaprasza na nowy sezon!

Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza do skorzystania z bogatej oferty zajęć artystycznych w sezonie 2020/2021. Zapisy odbywają się online. E-karta uczestnika dostępna jest pod adresem: https://mdkostrowmaz.pl/strona-373-zapisy_2020_2021.html. Więcej informacji na stronie...

Tworzy się nowy dziecięcy zespół woklany

Tworzy się w Ostrowi Mazowieckiej nowa inicjatywa dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu - Rewia Dziecięca FRAJDA przy Społecznej Szkole Muzycznej. Frajda to zespół wokalno-taneczny, który będzie kształcić dzieci w wieku 6-12...

Zapisy do grupy młodzieżowej trwają

Scena Kotłownia zaprasza do grupy aktorskiej wszystkich chętnych, którzy  chcieliby spróbować swoich sił na scenie. Znani aktorzy zaczynali właśnie od aktorskich grup młodzieżowych, recytacji, pierwszych osiągnięć w małym zespole. Scena Kotłownia to...

Zapisy do dziecięcej grupy teatralnej

Dominika Potomska ogłasza zapisy na zajęcia teatralne na sezon 2020/2021 oraz do dziecięcej grupy teatralnej w wieku 7 - 11 lat. Kogo zapraszamy?Wszystkich, którzy lubią wymyślać, bawić się w teatr i...

Druhny - scena warsztatowa online

Teatr Scena Kotłownia, pomimo problemów, działa nadal. W ostatnich dniach zaprezentował scenę, zrealizowaną w czasie zajęć teatralnych ONline. "Mimo ograniczeń, postanowiliśmy pracować. A oto pierwszy efekt. Zadanie? Scena dialogowa... na odległość...

Wyjątkowe eksponaty w zbiorach muzeum

Muzeum Dom Rodziny Pileckich poświęcone jest rodzinom Pileckich, Ostrowskich, Radwańskich i Wasilewskich, ale również historii Ostrowi Mazowieckiej. Placówka stale poszerza swoje zbiory o nowe dokumenty, zdjęcia i archiwa. Obecnie pracuje...

Tydzień Bibliotek online

Miejska Biblioteka Publiczna co roku zaprasza mieszkańców na wspólne świętowanie Tygodnia Bibliotek. W tym roku z powodów reżimów sanitarnych, nie mogły odbyć się te same wydarzenia i konkursy, co zwykle...

Muzyczne podziękowanie dla służby zdrowi…

Orkiestra Młodych Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej pod batutą Dawida Dąbrowskiego zagrała dla służby zdrowia. Orkiestra wraz z Chórem Dziecięcym Semper Iuvenes ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Piastowie i...

Teatry zamknięte, zajęcia zawieszone, al…

Zapraszamy do obejrzenia filmu "Poezja czytana - Tadeusz Różewicz", który powstał na zajęciach ONline w czasie pandemii koronawirusa w Polsce. To próba przeniesienia naszych spotkań z poezją czytaną, organizowanych w teatrze...

Biblioteka znów otwarta dla czytelników

W ramach kolejnego etapu „odmrażania”polskiej gospodarki, od 4 maja mogą znów działać biblioteki. Okazało się, że ostrowianie bardzo stęsknili się za książkami, gdyż już pierwszego dnia otwarcia w ostrowskiej książnicy...

Aktorzy Kotłowni czytają poezję

Aktorzy Sceny Kotłownia od początku kwarantanny przypominają literaturę piękną naszym mieszkańcom, nagrywając i udostępniając codziennie poezję na stronie Facebook oraz Youtube. Bardzo często nawiązują do aktualnej sytuacji, interpretując współcześnie znane wiersze...

Obejrzyj spektakle Kotłowni w internecie

Czasy kwarantanny nie pozwalają nam wybrać się na spektakl teatralny, ale Teatr Scena Kotłownia zaprasza do oglądania nagrań z archiwalnych przedstawień. Nagrania dostępne są na youtube.com Teatr prosi o wsparcie finansowe...

Zostań w domu i zwiedzaj online z ostrow…

Od początku kwietnia Muzeum - Dom Rodziny Pileckich, wspierając akcję #zostanwdomu, zaprasza na zwiedzanie online. Każdego dnia możemy "udać się" w inne miejsce, dowiedzieć się o jego historii oraz o...

Dzień Kobiet i Mężczyzn UTW

Z okazji dnia kobiet i obchodzonego dwa dni później dnia mężczyzn słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli okazję obejrzeć występ kabaretowy. Inne programy UTW     https://www.youtube.com/watch?v=I5pWVaUXiRo

Teatr zamknięty? Zobacz archiwalne spekt…

Teatry są pozamykane. Siedzimy w domach. Dlatego Teatr Scena Kotłownia zaprasza do obejrzenia archiwalnych nagrań spektakli zrealizowanych na naszej scenie kilka lub kilkanaście lat temu. Jako pierwszy "Biesiada u Hrabiny Kotłubaj...

X Festiwal Zdrowia i Urody "Miasto …

Dzień Kobiet Ostrów Mazowiecka ponownie świętowała Festiwalem Zdrowia i Urody Miasto dla Kobiet. Ostrowianki mogły wziąć udział w warsztatach tanecznych i fitness. Odbył się również pokaz mody, panel dyskusyjny z...

Wystawa "Sue Ryder. Życie dla ludzi…

Margaret Susan Ryder była brytyjską działaczką społeczną i charytatywną, która niosła szeroko idącą pomoc chorym i cierpiącym w wielu krajach świata. Założyła międzynarodową fundację w hołdzie ofiarom II wojny światowej.     https://www.youtube.com/watch?v=6Ex4pQA5ed4

Spotkanie autorskie z Januszem Wachowski…

W marcu gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej był Janusz Wachowski, autor książki „Nasz ostrowski celebryta”. Publikacja ukazuje życie wielkiego miasta obserwowanego przez starszego człowieka, który chętnie wraca wspomnieniami do czasów swej...

Wakacyjne Warsztaty Aktorskie PIECKI 202…

Teatr Scena Kotłownia w Ostrowi Mazowieckiej organizuje Wakacyjne Warsztaty Aktorskie - Teatralne PIECKI 2020. Zapisy już trwają! Dla kogo?Dla dzieci i młodzieży w wieku 10 - 16 lat zaangażowanych w różnego...

Spektakl dwujęzyczny dla dzieci (ODWOŁAN…

W związku z zaleceniem nieorganizowania imprez masowych i unikania dużych skupisk ludzi w obawie o zarażenie wirusem 2019-mCoV, spektakl zostaje ODWOŁANY! Odbędzie się w innym terminie, prawdopodobnie 23 maja 2020...

Zbliża się 10. edycja Miasta Kobiet w Os…

Festiwal Zdrowia i Urody z okazji Dnia Kobiet cieszy się ogromną popularnością w naszym mieście już od 10 lat. Na festiwalu co roku pojawiają się różnorodne usługi, produkty i programy...

Wystawa "Gdziś daleko. Retrospektyw…

Jan Szydlik był znanym w Ostrowi i okolicach artystą. 22 lutego minęła 20. rocznica jego tragicznej śmierci w wypadku samochodowym. Syn zmarłego artysty wraz z MDK zorganizowali wystawę dorobku twórcy...

Planszówki w MBP

W Miejskiej Bibliotece Publicznej działają od tego roku cztery tematyczne sekcje. Chętni ostrowianie mogą przychodzić na planszkówki w bibliotece, uczestniczyć w Klubie Sówki Ostrówki, w Dyskusyjnym Klubie Książki oraz w...

Zajęcia "Zwierzęta małe i duże…

Jednymi z zajęć, jakie na ferie przygotowała dla ostrowskich dzieci Miejska Biblioteka Publiczna, był warsztaty pn. „Zwierzęta małe i duże”. Dzieci dowiedziały się, które zwierzęta można dokarmiać i jak to...

Powstaje Ostrowski Salon Literacki

W cudownej, kwiecistej aranżacji wnętrza, jakim jest Gospodarstwo Ogrodnicze Pod Lipami odbył się klimatyczny, kameralny wieczór poezji pn. "O nas, zakochanych". Wiersze czytał Rafał Swaczyna, a na gitarze akompaniował Michał Swaczyna...

Półkolonie feryjne MDK

W tym roku Miejski Dom Kultury na ferie ponownie zaplanował dla dzieci aktywne półkolonie. W tygodniowym turnusie, wypełnionym różnego rodzaju aktywnościami, wzięło udział około 40 dzieciaków, które z pewnością na...

Bal walentynkowy MBP

Ferie zimowe to czas odpoczynku od szkolnych obowiązków i dobrej zabawy. Ostrowska biblioteka zorganizowała dla dzieci bal, idealnie wpisujący się w trwający karnawał. Ferie w mieście     https://www.youtube.com/watch?v=3Cb0j3OAddY

Koncert Młodych Muzyków

Miejski Dom Kultury już od ośmiu tal organizuje wieczór, podczas którego wszyscy chętni mieszkańcy miasta i okolic, mogą zaprezentować swoje muzyczne zdolności przed większą publicznością, a sala w Jatkach wypełniła...

Koncert walentynkowy Mateusza Kawalca

Piątkowy wieczór 14 lutego spora liczba ostrowian spędziła w Starej Elektrowni, słuchając pięknych piosenek o miłości w wykonaniu młodego artysty. Matusz wyśpiewał zgromadzonym utwory z repertuaru m.in. Michała Bajora, Zbigniewa...

Druga szansa na warsztaty aktorskie

Teatr Scena Kotłownia zaczyna drugą turę Feryjnych Zajęć Aktorskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych:- wtorek godz. 16:00 - dla dzieci- środa godz. 17:00 - dla młodzieży i dorosłych. Feryjne zajęcia aktorskie...

Biblioteczny alfabet bezpieczeństwa

Bibliotecznym alfabetem bezpieczeństwa ostrowska książnica rozpoczęła feryjne zajęcia dla dzieci. Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej spotkały się z młodymi uczniami, by porozmawiać z nimi na temat bezpieczeństwa...

Casting dla wokalistów "Feel like a…

Feel Like a Star to intensywny program rozwoju dla utalentowanej wokalnie i tanecznie ostrowskiej młodzieży oraz koncert gromadzący mieszkańców Ostrowi i okolic. Wydarzenie, które łączy ze sobą doświadczenie koncertu i...

Spotkanie autorskie z Robertem Radzikiem

Biblioteka zorganizowała kolejne spotkanie autorskie. Tym razem gościem był Robert Radzik, autor powieści historycznej „Wszystko dla kochanej Ojczyzny”, poświęconej por. Tadeuszowi Narkiewiczowi ps. „Ciemny” oraz Narodowemu Zjednoczeniu Wojskowemu na Białostocczyźnie...

Feryjne zajęcia aktorskie na Scenie Kotł…

Zachęcamy do uczestniczenia w feryjnych zajęciach aktorskich przygotowanych przez instruktorów Sceny Kotłownia w Ostrowi Mazowieckiej. To dobra okazja, aby poznać podstawy pracy na scenie oraz swoje możliwości. Zajęcia będą odbywały się...

Wernisaż wystawy Justyny Wilczyńskiej …

Pierwsza w 2020 roku wystawa w ostrowskiej Galerii Sztuki Jatki poświęcona została twórczości naszej rodzimej artystki. Ekspozycja Justyny Wilczyńskiej nosi tytuł "Spojrzenia". Wystawy w Jatkach     https://www.youtube.com/watch?v=Jx6bcVl6xb8

Dzień Babci i Dziadka w MBP

W styczniu mamy w kalendarzu dwa ważne święta - dzień babci i dzień dziadka. Właśnie z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała warsztaty dla dziadków i ich ukochanych wnuków. Panie...

Pierwszy Taniec? Może piękny walc, a moż…

Pary młode rozpoczynają przygotowania do ślubu. Jest wiele spraw do załatwienia: kościół, sala weselna, zaproszenia, suknie... Nad niektórymi sprawami warto pomyśleć wcześniej, aby uniknąć zaskoczenia, że jest już za późno. Jednym...

Gawęda "Znani i lubiani Ostrowi cz…

O Karolu i Jerzym Piłacie rozmawiano podczas kolejnej gawędy poprowadzonej przez pana Ryszarda Ejchelkrauta. Było to już piąte spotkanie poświęcone znanym i lubianym postaciom związanym z Ostrowią Mazowiecką. Na gawędy...

Gdzieś trzeba zarzucić kotwicę i od czeg…

– W życiu nie ma przypadków. W życiu wszystko ma swoje miejsce – mówi Jarosław Boberek, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny, a przede wszystkim dubbingowy, który użyczał głosu postaciom w ponad 600 filmach i serialach. Zanim...

Dziewczynka zbyt śliczna - nowa premiera…

Zapraszamy na premierę spektaklu "Dziewczynka zbyt śliczna". Na scenie zobaczymy zasłużonych aktorów naszego teatru Kathrin Sotrel, Karolinę Paszko, Mateusza Zalewskiego, którzy mają na swoim koncie już kilka udanych premier, a...

Spotkanie wigilijne Uniwersytetu Trzecie…

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowi Mazowieckiej już od 10 lat tworzą jedną wielką rodzinę, która chętnie razem świętuje. I w tym roku studenci spotkali się na kilka dni przed...

Świąteczna Żywa Ulica

Pomysł Żywej Ulicy w Ostrowi przyjął się bardzo dobrze. W projekt zaangażowało się wiele podmiotów, a na wydarzenie przybyło mnóstwo ostrowian. Animatorzy postanowili zorganizować zimową edycję - Świąteczną Żywą Ulicę. Żywa...

Jasełka na wysokości, czyli podróż w cza…

Jasełka na wysokości, czyli podróż w czasie – tak nazywał się happening uliczny, który w piątek 20 grudnia odbył się na placu przez Starą Elektrownią. Na zaproszenie Muzeum Dom Rodziny...

29. Spotkanie ze świętym Mikołajem

Coroczne spotkania ze świętym Mikołajem, organizowane przez Miejski Dom Kultury, wprowadzają ostrowian w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie każde dziecko do 13. roku życia uczące się w ostrowskiej...

Warsztaty taneczne "Tańczymy dla ps…

Miejski Dom Kultury kolejny raz postanowił psiakom pomóc i zorganizował akcję dla podopiecznych schroniska dla zwierząt Bąkówka w Ostrowi Mazowieckiej. Zaprosił młodzież na warsztaty taneczne, za które płaciło się nie...

Warsztaty świąteczne w MBP

W święta dzieci lubią rzucać się w wir robienia świątecznych dekoracji. A najfajniej jest, gdy ozdoby możemy porobić ze swoimi bliskimi. Dlatego też ostrowska biblioteka zaprosiła dzieci i ich rodziców...

"Jasełka na wysokości, czyli podróż…

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich zaprasza na świąteczny happening Krakowskiego Teatru Ulicznego "Scena Kalejdoskop" pt. „Jasełka na wysokości, czyli podróż w czasie”. Na uczestników wydarzenia czekać będzie bogaty program atrakcji...

Wernisaż wystawy "Merry KICZmas…

W ostrowskich Jatkach można oglądać wystawę zatytułowaną „Merry KICZmas”, która poświęcona jest temu, jak duży udział w tworzeniu świątecznego nastroju ma kicz i jak głęboko jest wrośnięty w polską kulturę...

Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w MBP

Uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej rok 2019 ustanowiony został rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W maju tego roku minęła setna rocznica urodzin autora, uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku.     https://www.youtube.com/watch?v=O9UarFYhJcw

XV Powiatowy Konkurs Plastyczny "Kr…

Organizowany przez Miejski Dom Kultury konkurs jest już tradycją i co roku przyświeca mu inny motyw przewodni. Tym razem była to nowoczesność w polskim krajobrazie. Na konkurs wpłynęło w sumie...

Rusza projekt „Nadbużańskie talenty”

7 grudnia o godzinie 18:00 na Tymczasowej Scenie Kotłownia przy ulicy Prusa 72 odbędzie się Koncert Mikołajkowy dla uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowi Mazowieckiej, będący częścią dużego...

XIX Festiwal Tańca "Ostrowski Styl…

Jeden z weekendów listopada w Ostrowi już od lat stoi pod znakiem tańca. Tradycją są organizowane w naszym mieście przez MDK zawody taneczne. Formuła konkursu odświeżona została trzy lata temu...

Dzień Pluszowego Misia w MBP

27 listopada MBP obchodziła Dzień Pluszowego Misia. Panie bibliotekarki przygotowały dla małych ostrowian różne zabawy, gry i konkursu związane z uwielbianymi przez dzieci maskotkami. Na najmłodszych czekał też interaktywy teatrzyk.     https://www.youtube.com/watch?v=un-_JIUMigY

Bibliotekarze na szkoleniu o organizacji…

29 listopada 2019 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej przy współpracy z firmą Good Books z Wrocławia zorganizowała szkolenie dla bibliotekarzy z powiatu ostrowskiego pt. „Jak stworzyć i przeprowadzić...

Podpisanie umowy na remont MBP

Miejska Biblioteka Publiczna wreszcie doczekała się remontu. 21 listopada podpisana została umowa z realizatorem inwestycji na kompleksowy remont budynku placówki. Przetarg na zrealizowanie zadania wygrała firma ZKM-ASIS sp. z o.o. Biblioteka...

Tydzień dla Polski MBP (zdjęcia)

Biblioteka w Ostrowi kolejny raz zorganizowała „Tydzień dla Polski”. Bo kto powiedział, że polską niepodległość mamy świętować tylko jeden dzień? Odbyły się cztery konkursy, skierowane do dzieci i młodzieży z...

Wystawa "Powstała, by żyć"

Jednym z wydarzeń, towarzyszących tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości, jest wystawa „Powstała, by żyć”. Plenerowa ekspozycja ukazuje odbudowę polskiej państwowości po latach zaborów jako sumy wysiłków i dążeń ówczesnego pokolenia...

W Broku rozbrzmiała „Serenada”

9 listopada odbyła się uroczysta premiera spektaklu autorstwa Sławomira Mrożka. Widzowie mogli zobaczyć efekty rocznej pracy dorosłej grupy teatralnej z Broku. Po przejściu kilkumiesięcznego warsztatu przygotowująco-aktorskiego, zespół zmierzył się z tekstem...

Spektakl "Dom Bernardy Alba"

Pod koniec października Teatr Scena Kotłownia wystawił swoją kolejną premierę. Sztuka „Dom Bernardy Alba” bazuje na dramacie autorstwa Frederico Garcia Lorca. Spektakl jest częścią projektu mającego walczyć z cyberprzemocą wśród...

"Mężczyzna idealny" w Ostrowi…

18 listopada o godz. 19:00 w kinie Ostrovia będzie można obejrzeć komedię pt. "Mężczyzna idealny". Wystąpią Małgorzata Lewińska, Andrzej Beya-Zaborski, Tadeusz Ross i Artur Dziurman. A o czym opowiada spektakl "Mężczyzna idealny"? Sławny...

Spektakl z okazji Dnia Niepodległości

Teatr Scena Kotłownia ma zaszczyt zaprosić na wyjątkowe wydarzenie z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. 11 listopada 2019 r. o godz. 17.00 na Scenie Tymczasowej teatru przy ul. Prusa 72 w...

Wernisaż wystawy Heleny Jacyno

Kolejnym artystą, którego prace zagościły w ostrowskich Jatkach, jest Helena Jacyno - artystka zajmująca się malarstwem, rysunkiem, grafiką, ceramiką, kolażem, nawet scenografią. W galerii sztuki w Ostrowi możemy podziwiać jej...

10-lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapoczątkował swoją działalność w 2009 roku. Od dekady daje seniorom możliwość dalszego rozwoju, zdobywania wiedzy i rozwijania pasji. Jubileusz był okazją do przywoływania pamiętnych momentów z minionych...

Warsztaty taneczne z waakingu

Miejski Dom Kultury zaprosił ostrowskich tancerzy na warsztaty z Gabrielą Koszewnik, która uczyła ich waackingu. Waacking to styl tańca, który wykreował się na początku lat 70. w undergroundowych klubach Los...

Zapraszmy na "Serenadę"

Zapraszamy serdecznie na premierowy spektakl teatralny dla dorosłych „Serenada” Sławomira Mrożka 9 listopada (sobota) o godz. 18:00 w sali widowiskowej w Broku. Reżyserem spektaklu jest Dominika Potomska, która w bibliotece prowadzi...

Ostrowskie Forum Bibliotekarzy

Spotkanie było jednym z elementów projektu "Bibliotekarz na miarę czasów" dofinansowanego ze środków MKiDN, który ma na celu umożliwienie pracownikom publicznych bibliotek na terenie powiatu ostrowskiego podniesienie kompetencji osobistych i...

Koncert "Tupaczewski - listy"

W ostrowskim kinie wystąpił Wiesław Tupaczewski. Satyryk i założyciel kabaretu OT.TO koncertuje promując swoją pierwszą płytę zatytułowaną „Listy”.       https://www.youtube.com/watch?v=skJY99vOZaw

Gawęda "Znani i lubiani Ostrowi…

22 października MBP i pan Ryszard Ejchelkraut zaprosili mieszkańców na kolejne spotkanie wspominające istotne postaci dla historii miasta i powiatu ostrowskiego. Tym rzem poświęcone zostało Alfredowi Wieczorkowi ps. „Tatar” oraz...

Premiera "Domu Bernardy Alba"

Teatr Scena Kotłownia w Ostrowi Mazowieckiej przygotowuje się do premiery nowego spektaklu. Tym razem zobaczymy "Dom Bernardy Alba" w reżyserii Rafała Swaczyny na nowej Scenie Tymczasowej, która otworzy działalność nowego miejsca...

Zapraszamy na sąsiedzkie śniadanie

Grupa Sąsiedzka Skwerku Obfitości zaprasza wszystkich sympatyków na sąsiedzkie śniadanie. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę 27 października od godziny 10:30 w ogrodzie społecznym (róg ulic Prusa i Jagiellońskiej). Przy dźwiękach...

Kotłownia otwiera Scenę Tymczasową

Teatr Scena Kotłownia w Ostrowi Mazowieckiej po 16 latach działalności opuścił lokal znajdujący się w Bursie Szkolnej przy ulicy Rubinkowskiego 15 w czerwcu br. Wyprowadzka teatru spowodowana była planowanym na okres...

Biblioteka działa w nowym miejscu

Miejska Biblioteka Publiczna od poniedziałku 21 października działa już w nowym miejscu. Na czas remontu zabytkowego budynku książnicy, funkcjonować ona będzie na pierwszym piętrze Starej Elektrowni.       https://www.youtube.com/watch?v=TVNf1uyRxNw  

Noc eksperymentów w MBP

W ramach ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek” ostrowska książnica zaprosiła dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty. W budynku Starej Elektrowni odbyła się noc eksperymentów, podczas której uczestnicy poznali wiele ciekawych faktów...

Konferencja "Kultura pod napięciem…

W ostrowskich Jatkach w październiku odbyła się konferencja poświęcona kierunkom rozwoju oferty kulturalnej i edukacji kulturowej wśród lokalnych społeczności. W panelach dyskusyjnych i wykładach wzięli udział działacze kultury, artyści oraz...

Wystawa plastyczna UTW

W Jatkach we wtorek 15 października miał miejsce wernisaż pracowni plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystawione dzieła powstały w roczniku 2018/2019 i większość jest pracami studyjnymi, czyli wykonanymi z obserwacji. Króluje...

"Urodziny pani Marii" w MBP

Miejska Biblioteka Publiczna 5 października świętowała 130. rocznicę urodzin swojej patronki Marii Dąbrowskiej. O tej wybitnej powieściopisarce opowiadała Mariola Pryzwan, autorka biografii Dąbrowskiej, a z muzycznym koncertem wystąpiła Aneta Todorczuk. Konkurs...

Żywa Ulica w Ostrowi Mazowieckiej

Ostrowianie tchnęli życie w ulicę Słowackiego. Jednokierunkowa ulica diametralnie zmieniła swoje oblicze i stała się miejscem wspólnej zabawy i integracji. Bo właśnie istotą Żywej ulicy jest to, że mieszkańcy zarazem...

Koncert Filharmonii Kameralnej "Od …

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży rokrocznie koncertuje w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Od lat też na trasie festiwalu jest Ostrów Mazowiecka. Koncert Filharmonii Kameralnej "Latynoski duet"Koncert...

Rusza XV Konkurs Plastyczny "Krajob…

Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej od lat organizuje Powiatowy Konkurs Plastyczny "Krajobraz polski". Konkurs przez lata cieszył się ogromnym zainteresowaniem i mamy nadzieję, że również w tegorocznej edycji będziemy...

Festyn rodzinny Miejskiego Przedszkola n…

Festynem rodzinnym zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 3 obchodziliśmy w Ostrowi Europejskie Dni Dziedzictwa. Na podopiecznych placówki, ich rodziców i innych przybyłych mieszkańców czekało wiele tematycznych atrakcji, związanych z kulturą...

Agnieszka Holland: Kino nie może być let…

Sztuka może być nie do końca udana, ale nie może być letnia. Musi budzić emocje. To, że filmowcy nie ustawiają luster, w których ten świat się przegląda, powoduje, że potencjalni widzowie...

Premiera "Ptaszyny" podczas Ży…

Teatr Scena Kotłownia serdecznie zaprasza na odsłonę nowego spektaklu w wykonaniu grupy aktorskiej działającej pod okiem zawodowego aktora i reżysera Rafała Swaczyny. Spektakl "Ptaszyna" powstał w czasie Wakacyjnych Warsztatów Teatralnych i...

Wernisaż wystawy Andrzeja Grendy

Galeria Sztuki Jatki zaczęła nowy sezon kulturalny dziełami profesora łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych Andrzeja Grendy. W Ostrowi Mazowieckiej możemy oglądać obrazy i rysunki wykonane przez cenionego w Polsce i za...

VIII Narodowe Czytanie: polskie nowele

Ostrów Mazowiecka kolejny raz włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. Tym razem czytaliśmy polskie nowele. Miejska Biblioteka Publiczna zaproponowała nową formułę akcji – czytano bowiem nie fragmenty, ale całe...

Lekcja z weterynarzem MBP

O tym, na czym polega praca zwierzęcych lekarzy dowiedzieć mogły się dzieci, które skorzystały z zaproszenia Miejskiej Biblioteki Publicznej i przyszły na spotkanie z przedstawicielami Gabinetu Weterynaryjnego „Khayman”. Wakacje w mieście     https://www.youtube.com/watch?v=1-TpjWbfC3Q

Zapraszamy na festyn rodzinny

Dyrektor Miejskiego Przedszkola Nr 3 zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W ramach obchodów 14 września 2019 r. odbędzie się Festyn Rodzinny. Miejsce: Ostrów Mazowiecka, plac przed Stara Elektrownią, ul. 11...

Koncert zespołu Luxtorpeda

1 września na obiekcie Omega zagrał zespół Luxtorpeda. Koncert miał odbyć się podczas tegorocznych obchodów Święta rtm. Pileckiego, ale został przełożony ze względu na niesprzyjającą pogodę. Jako support zagrało ostrowskie...

Kino Ostrovia już czynne!

Zapraszamy do kina Ostrovia. Skończyły się wakacyjne remonty i od piątku 6 września ruszyły seanse filmowe. Zmiany, jakie zaszły w kinie, widać gołym okiem, ale podrożały bilety. Zobacz też:Trwa ostatni etap...

Biblioteka przygotowuje się do remontu

Biblioteka w Ostrowi Mazowieckiej stała się beneficjentem dofinansowania na realizację projektu pn. „Zaczarowany Budynek z Ostrowi Mazowieckiej”. Instytucja przejdzie w najbliższym czasie reorganizację związaną z remontem budynku. W związku z...

Koncert "Śpiewajmy żołnierzom"

Miejska Biblioteka Publiczna na kilka dni przed 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej zaprosiła ostrowian na wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych. Dla przybyłych wystąpił zespół Mikstura i dzieci z...

Kino Konesera w Jatkach

Miejski Dom Kultury zaprasza zakochanych w filmach na Kino Konesera. Co tydzień w Jatkach puszczany będzie inny film, który warto poznać. To dobra okazja do nadrobienia wszytskich filmowych klasyków. Przeżyj Lot...

Wystawa Andrzeja Grendy w ostrowskich Ja…

Miejski Dom Kultury i Galeria ztuki Jatki zaczyna nowy sezon ze znakomitym gościem. Od 5 września w Ostrowi gościć będą dzieła profesora Andrzeja Grendy. Zapraszamy na wernisaż 5 września o godz...

Festiwal Baniek Mydlanych i Kolor Fest

W ostrowski ogródku jordanowskim w sobotę 10 sierpnia dużo się działo. Całe rodziny przybyły na pierwszy w mieście Festiwal Baniek Mydlanych i Kolor Fest. Organizatorzy zapewnili mnóstwo dobrej zabawy zarówno...

VII Festiwal Piosenki Odczarowanej Osób …

Co roku w sierpniu nasze miasto odwiedzają zespoły reprezentujące środowiska osób niepełnosprawnych z całego regionu. Festiwal pokazuje, że choroba nie wyklucza z aktywności. Zawsze konkursowi towarzyszy jakiś motyw przewodni –...

Wakacyjne podróże w MBP - sierpień

W sierpniu Miejska Biblioteka Publiczna zabrała ostrowskie dzieciaki na kolejne wakacyjne podróże. W pierwszym miesiącu wakacji uczestnicy bibliotecznych zajęć zwiedzili Afrykę i Australię, za to później dowiedzieli się więcej o...

Nabór do grupy aktorskiej

Grupa Aktorska Teatru Scena Kotłownia ogłasza zapisy na zajęcia teatralne i aktorskie do grup w różnych kategoriach wiekowych:- 7 - 11 lat- 12 - 18 lat- 18+- grupa dramatyczna- grupa...

Nadbużański Festiwal Folkloru i Kultury…

18 zespołów i kapel ludowych z regionu, głównie z powiatu ostrowskiego wzięło udział w pierwszym Nadbużańskim Festiwalu Folkloru i Kultury „Nasze korzenie, nasza tradycja”. Impreza ma na celu prezentację naszego...

LUXTORPEDA w Ostrowi Mazowieckiej

Muzeum Dom Rodziny Pileckich zaprasza na koncert zespołu Luxtorpeda. Jako support zagra lokalny zespół KASYNO! Koncert miał się odbyć w trakcie III Święta rtm. Witolda Pileckiego, ale został wtedy odwołany ze...

Społeczna Szkoła Muzyczna ogłosiła zapis…

Rozpoczęły się zapisy do klas pierwszych w Społecznej Szkole Muzycznej I stopnia w Ostrowi Mazowieckiej prowadzonej przez Ostrowskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalno-Oświatowych. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Dla dzieci rozpoczynających...

Wycieczka szlakiem miejsc pamięci w powi…

Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła mieszkańców na coś, czego dotąd nie organizowała: na wycieczkę szlakiem miejsc pamięci w powiecie ostrowskim. Nasze ziemie były miejscem wielu heroicznych, ale i tragicznych wydarzeń. Nie...

Piknik fotograficzny: mama lub tata i dz…

Jesteś mamą lub tatą i uwielbiasz robić zdjęcia swojemu dziecku? Chcesz, aby Twoje zdjęcia były jeszcze piękniejsze? Uwielbiasz spędzać wolny czas w kreatywny sposób? Marzysz o tym, aby zostać profesjonalnym...

Trwa ostatni etap remontu kina Ostrovia

Od początku lipca ostrowskie kino jest nieczynne, bo zaczął się wtedy ostatni etap jego remontu. Dzięki kolejnej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kino diametralnie zmieni swoje oblicze. Remont sali...

Wakacyjne warsztaty ceramiczne

Warsztaty ceramiczne to stały punkt wakacyjnych zajęć organizowanych przez Miejski Dom Kultury. Warsztaty odbywają się co roku i co roku chętnych nie brakuje, bo rzeźbienie w glinie to całkiem fajna...

Festiwal baniek mydlanych odwiedzi Ostró…

Festiwal Baniek Mydlanych niebawem odwiedzi Ostrów Mazowiecką. Trasa 2019 to mnóstwo bańkowych nowości. Bańki mydlane czekać na Was będą 10 sierpnia od 15:00 w Ogródku Jordanowskim. Wtęp bezpłatny! Organizatorzy przygotowali:- duuużo darmowego...

Półkolonie wakacyjne z MOSiR

Wakacje w pełni. Letni wypoczynek można spędzać na wiele sposobów. Miejski Ośrodek Spotu i Rekreacji znów zaproponował ostrowskim dzieciakom zostającym w mieście ciekawe i aktywne półkolonie. Wakacje w mieście     https://www.youtube.com/watch?v=Vz_6SLrLyq8

Wakacyjny teatrzyk i warsztaty kreatywne…

Miejskie instytucje kultury i sportu tradycyjnie przygotowują na wakacje różnego rodzaju atrakcje dla ostrowskich dzieci, które letni wypoczynek spędzają w mieście. MDK zaprosił na interaktywny spektakl na świeżym powietrzu oraz...

Wakacyjne podróże w MBP

W lipcu odbyły się dwa spotkania z cyklu „wakacyjne podróże”, podczas których dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat dwóch egzotycznych dla nich kontynentów: Afryki i Australii. A...

Gawęda „Znani i lubiani Ostrowi” cz. 3

Pod koniec czerwca odbyła się kolejna gawęda historyczna Miejskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie wraz z Ryszardem Ejchelkrautem prowadził prof. Adam Czesław Dobroński. Obaj panowie związani są z naszym miastem, a łączy...

XIX Ostrowski Piknik z Książką

Ostrowski piknik z książką to impreza, która odbywa się w naszym mieście już od 9 lat. Z powodzeniem promuje czytelnictwo na ziemiach powiatu ostrowskiego zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak...

Wakacyjny lipiec z MDK

Wakacje ruszyły. Miejski Dom Kultury zaprasza na warsztaty, zajęcia, seanse filmowe i teatrzyki dla dzieci. 01.07Wakacyjne kino w Jatkach: Maraton - Szybcy i wściekli (Szybcy i wściekli + Szybcy i wściekli...

Zapisz się na warsztaty. Dołącz do zespo…

Wakacyjne Warsztaty Teatralne to bardzo intensywnie wykorzystany wolny czas młodych ludzi w pracy nad sobą. Przechodzą szkolenie aktorskie w dziedzinie recytacji, dykcji, emisji głosu, pracy na scenie, ruchu scenicznego, czy...

Festyn na Dzień Dziecka

Każde dziecko czeka na ten dzień w roku: 1 czerwca. Mieszkańcy z pociechami mogli wybrać się na piknik zorganizowany przez Miejski Dom Kultury. Ogródek Jordanowski zmienił się w istny park...

Happening czytelniczy "Jak nie czyt…

Ostrowska biblioteka chętnie włącza się w przeróżne akcje propagujące czytelnictwo. Kolejną była ta zainicjowana przez miesięcznik „Biblioteka w szkole” pn. "Jak nie czytam, jak czytam". W akcji chodzi o budowanie...

Festyn wędkarski na Dzień Dziecka

Ostrowscy wędkarze co roku na dzień dziecka organizują wędkarski festyn. Młodzi miłośnicy wędkarstwa mogli sprawdzić się w zawodach spławikowych oraz w konkursach rzutowym i plastycznym. Zobacz też:Festyn MDK na Dzień Dziecka   https://www.youtube.com/watch?v=262H39xN2SI

Wystawa Pracowni Małego Artysty

W ostrowskich Jatkach można oglądać wystawę grup plastycznych Miejskiego Domu Kultury. Swoje talenty malarskie w Pracowni Małego Artysty szkoli kilkudziesięciu uczestników, którzy pracują pod okiem instruktorki Jolanty Szulborskiej. Zobacz też:Wystawy w...

Wakacje z MDK 2019

Wakacje z Miejskim Domem Kultury nie będą nudne! Każdy znadzie coś dla siebie. 30.05 - 31.08 - Wystawa "Pół wieku MDK-u", Jatki ul. Pocztowa 12 28.06 - Wakacyjny baśniowy bal, godz. 17:00...

Premiera spektaklu Bajkowy Pociąg

Zbliża się kolejna premiera w Teatrze Scena Kotłownia. Tym razem na scenę wyjdą najmłodsi uczestnicy zajęć teatralnych, którzy przygotowywali się do swojego wielkiego święta przez cały sezon. Premiera będzie zwieńczeniem ich...

II Festiwal "Moda na folklor"

Są rejony w Polsce, gdzie folklor jest silnie kultywowany w śpiewach, tańcach i strojach. U nas przez wiele lat kultura ludowa zanikała, ale za sprawą Miejskiego Domu Kultury i Zespołu...

Tydzień Bibliotek: Warsztaty fake news

8 maja ruszył Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w którego obchody włączyła się książnica w Ostrowi Mazowieckiej. W jego ramach odbył się spektakl teatralny dla dzieci o Pipi Pończoszance, a starsi uczniowie...

Zapraszamy na koncert Oli Zdziarskiej

W niedzielę 19 maja 2019 r. o godzinie 19.00 w Teatrze "Scena Kotłownia" wystąpi młoda i utalentowana wokalistka Aleksandra Zdziarska. Recital zorganizowany przez Społeczną Szkołę Muzyczną I stopnia w Ostrowi...

Podsumowanie II Ostrowskiego Dyktanda i …

W poniedziałek 6 maja odbyło się spotkanie podsumowujące II Ostrowskie Dyktando o tytuł Mistrza Ortografii. Test odbył się na początku kwietnia i przystąpiło do niego 108 osób. Zanim jednak nagrodzono...

Warsztaty tańca towarzyskiego

Wielkimi krokami zbliża się III Święto rtm. Witolda Pileckiego. Będziemy mogli podczas niego obejrzeć pokaz uczestników warsztatów tanecznych, organizowanych przez Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Program III Święta rtm. Witolda Pileckiego     https://www.youtube.com/watch?v=8IsMODmri68    

Zapraszamy na III Święto rtm. Pileckiego

Już za niecałe dwa tygodnie odbędzie się III Święto rtm. Witolda Pileckiego, na które zaprasza Muzeum Dom Rodziny Pileckich. W tym roku święto połączone zostało z VII Ogólnopolskim Zjazdem Szkół im...

"Kochamy Teatr! Pomóż nam się nim c…

Szanowni przyjaciele Teatru Scena Kotłownia, widzowie, ludzie dobrej woli. Przygotowujemy się  do Wakacyjnych Warsztatów Teatralnych, na których będziemy pracować nad nowymi spektaklami, dykcją, pracą na scenie, emisją głosu, interpretacją tekstu...

Gawęda "Znani i lubiani Ostrowi…

W kwietniu pan Ryszard Ejchelkraut kontynuował swoją opowieść o znanych i lubianych ludziach Ostrowi Mazowieckiej. Tym razem bohaterami byli państwo Maria i Józef Świderscy, Kazimierz Warchalski oraz Mieczysław Bartniczak. Część pierwsza...

Wystawa Mariusza Kuleszy "Polskie ł…

Piąta wystawa w Galerii Pasaż Sztuki przy ul. Rubinkowskiego nosi tytuł „Polskie łąki – różnorodność biologiczna”. Składają się na nią zdjęcia wykonane przez ostrowianina Mariusza Kuleszę. Artysta od lat pasjonuje...

Tydzień Bibliotek w Ostrowi

W środę 8 maja rusza ogólnopolska akcja "Tydzień Bibliotek". Ostrowska książnica ponownie włączy się w ten program promocji czytelnictwa w naszym kraju. Organizowane będą wydarzenia, mające na celu podkreślanie roli...

Wystawa "Migracje" i koncert …

Przez najbliższy miesiąc w ostrowskiej galerii sztuki Jatki można oglądać dzieła ostrowskich artystów. Wystawa zatytułowana „Migracje” przedstawia twórczość pochodzących z Ostrowi Mazowieckiej Darii Gołąb oraz Przemysława Zglejszewskiego.Wernisażowi towarzyszył koncert zespołu...

Foklorystyczny festiwal już 12 maja

Zapraszamy na drugi festiwal ludowy Moda na Folklor, który odbędzie się 12 maja 2019 r. na placu przy stawie miejskim w Ostrowi Mazowieckiej (ul. Trębickiego). Festiwal rozpocznie się o godzinie 15:00...

Premiera w Kotłowni: Tango

Teatr Scena Kotłownia zaprasza na premierę spektaklu pt. "Tango". Spektakl jest inspirowany filmem krótkometrażowym pt. "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego. To awangardowy film animowany, zrealizowany w 1980 roku w Studiu Małych Form Filmowych...

Polskie Łąki - różnorodność biologiczna

Galeria Pasaż Sztuki w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza na Wystawę Piątą. Zdjecia Mariusza Kuleszy będzie można oglądać od 29 kwietnia do 26 maja 2019, a wernisaż wystawy zaplanowany jest na 29 kwietnia...

Biblioteka pod chmurką

W sobotę 13 kwietnia ruszył kolejny projekt budżetu obywatelskiego. W ramach „Biblioteki pod chmurką” na mieście rozstawiono szafy biblioteczne, z których można wziąć czyjeś książki lub ofiarować własne. Zobacz też:Otwarcie Topolowego...

Naucz się przedwojennego tanga i walca

Muzeum Dom Rodziny Pileckich zorganizowało bezpłatne warsztaty taneczne, podczas których mieszkańcy Ostrowi mogą nauczyć się tańczyć tango i walca, dwa tańce które królowały na salach balowych w przedwojennej Polsce. W...

Ostrowskie Prezentacje Gitarowe

Tym razem w budynku Starej Elektrowni odbyły się ostrowskie prezentacje gitarowe. Kilkudziesięciu gitarzystów ziemi ostrowskiej pochwaliła się swoimi umiejętnościami, grając utwory zarówno klastyczne, jak i te z repertuaru muzyki rozrywkowej...

Eliminacje do 42. Konkursu Recytatorskie…

Mazowiecki Instytut Kultury od 42 lat organizuje dla młodzieży konkurs recytatorski „Warszawska Syrenka”. Jest on adresowany do uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych, którzy muszą przejść selekcje szkolne, później przesłuchania na...

Spotkanie autorskie z Joanną Jax

Pod koniec marca gościem ostrowskiej biblioteki była pisarka Joanna Jax, a właściwie to Joanna Jakubczak, autorka emocjonalnych książek obyczajowych z historią w tle. Od jej debiutu w postaci książki „Dziedzictwa...

Konkurs "Czytanie jest modne"

Czytanie jest modne – taką nazwę nosi konkurs, zainaugurowany rok temu przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Ma on propagować czytelnictwo na ziemiach powiatu ostrowskiego, głównie wśród młodego pokolenia, które niestety coraz...

"We dwoje" na Scenie Kotłownia

W sobotę 30 marca w Teatrze Scena Kotłownia odbył się recital pt. „We dwoje” w wykonaniu Weroniki Tułowieckiej i Michała Swaczyny. W programie koncertu znalazły się znane utwory zespołów Depeche Mode...

XIV Festiwal Polskiej Piosenki Filmowej …

14 raz w Ostrowi Mazowieckiej odbył się Festiwal Polskiej Piosenki Filmowej. Najbardziej utalentowana młodzież ziemi ostrowskiej zaprezentowała na scenie piosenki pochodzące ze ścieżek dźwiękowych popularnych polskich filmów i seriali. Festiwale Piosenki...

Czwarta wystawa w Galerii Pasaż Sztuki

Galeria Pasaż Sztuki w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza na Czwartą Wystawę Doroty Tarskiej. Wernisaż odbędzie się 31 marca o godz. 19:00, a obrazy będzie można oglądać do 28 kwietnia. Dorota Tarska...

Prelekcje "Postaw na przyszłość…

O stereotypach i pogoni za marzeniami mówiła podczas kolejnego spotkania z cyklu „Postaw na przyszłość” Izabela Sopalska-Rybak. Kobieta choruje na stwardnienie rozsiane, porusza się na wózku inwalidzkim. Choć ludzie często...

Konkurs plastyczny "Polacy a bezpie…

20 marca w ostrowskich Jatkach odbyło się podsumowanie i nagrodzenie laureatów powiatowego konkursu plastycznego „Polacy a bezpieczeństwo Polski”, którego tegoroczna edycja nosiła hasło postaci marszałka Józefa Piłsudskiego.     https://www.youtube.com/watch?v=1k4isVuOxYc

Warsztaty "Mirabelka - kiełkująca h…

Pod koniec ubiegłego roku Miejska Biblioteka Publiczna wzięła udział w projekcie „Mirabelka – kiełkująca historia 100licy”. Wtedy warsztaty przeznaczone były dla seniorów i studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W połowie marca...

Wernisaż wystawy Pracowni 56

Wernisaż kolejnej wystawy w ostrowskiej galerii sztuki odbył się 19 marca. W podziemiach Jatek można oglądać 40 prac wykonanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawa jest swoistym przeglądem...

4 medale dla OKKK na Makroregionie Wscho…

W niedzielę 10 marca odbyły się bardzo ważne zawody – Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego. Zawody gromadziły blisko pół tysiąca zawodników z 47 klubów karate z Mazowsza, Podlasia, województw warmińsko-mazurskiego i lubelskiego...

W sobotę recital Anny Pieńkos

23 marca o godzinie 19:00 w Teatrze Scena Kotłownia odbędzie się XXIV spotkanie cyklu "Rozśpiewana Ostrów", w którym wystąpi młoda i utalentowana wokalistka Anna Pieńkos. W programie recitalu pt. "Kobieta -...

IX Festiwal Zdrowia i Urody "Miasto…

W Ostrowi już od 9 lat hucznie obchodzimy święto pań za sprawą Festiwalu Zdrowia i Urody Miasto dla Kobiet. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przygotowano mnóstwo atrakcji, podczas których...

Koncert "Eva i jej goście muzycznie…

12 marca na mieszkańców Ostrowi, a przede wszystkim dla żeńskiej części naszego społeczeństwa, czekała muzyczna niespodzianka. Na hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika odbył się koncert zatytułowany „Być...

Retrospektywa X Festiwalu Filmowego NNW

Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci to największe w kraju wydarzenie kulturalne poświęconych Żołnierzom Wyklętym i polskiej historii powojennej. Odbywa się na przełomie września i października w Gdyni, a przez kolejne...

Gawęda "Znani i lubiani Ostrowi…

Ze spotkań organizowanych przez MBP i pana Ryszarda Ejchelkrauta dowiedzieliśmy się już bardzo dużo na temat dziejów Ostrowi Mazowieckiej. Ale miasto to nie tylko budynki – to przede wszystkim ludzie...

Malujesz? Rozwijaj swoje umiejętności

W naszym mieście tworzy się grupa ludzi interesujących się rysunkiem i malarstwem. Chcesz rozwinąć swoje umiejętności? To ogłoszenie jest właśnie dla Ciebie. - Szukam ludzi interesujących się rysunkiem, malarstwem, którzy chcieliby...

Premiera spektaklu "The Room" …

W Teatrze Scena Kotłownia odbędzie się premiera spektaklu "The Room" realizowana w kooperacji z Mazowieckim Instytutem Kultury w ramach projektu "Inspiracje - warsztaty teatru ruchu". Kilkanaście osób przez ponad miesiąc...

Festiwal Zdrowia i Urody już w sobotę

Już za trzy dni odbędzie się dziewiąta edycja Festiwalu Zdrowia i Urody Miasto dla Kobiet. Organizatorzy przygotowali szereg różnych atrakcji. Zapraszamy 9 marca do MOSiR przy ul. Trębickiego 10. W programie...

Kolejne prelekcje motywacyjne dla młodzi…

Miejski Dom Kultury zaprasza na prelekcję dla młodzieży "Postaw na Przyszłość - Walka ze stereotypami i realizacja marzeń", która odbędzie się 20 marca 2019 o godz. 15:15 w obiekcie Jatki...

Zapiski Oficera Armii Czerwonej - monodr…

W dniach 7- 8 marca w Starej Elektrowni  w Ostrowi Mazowieckiej (ul. 11 listopada 7) odbędzie  się wydarzenie dla mieszkańców miasta i okolic pod nazwą "Retrospektywa X Festiwalu Filmowego Niepokorni...

Bezpłatne Warsztaty taneczne dla młodzie…

Muzeum - Dom Rodziny Pileckich zaprasza młodzież z Ostrowi i okolic do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach tanecznych.  Początek warsztatów w najbliższą środę 6 marca o godzinie 19:40 w budynku przy ulicy...

Standardy nie tylko jazzowe

W MDKulturalnie odbył się kolejny koncert z cyklu Standardy nie tylko jazzowe. Impreza, która odbyła się w niedzielę 24 lutego, przyciągnęła wielu fanów tego rodzaju muzyki. Zagrał ostrowski saksofonista, a...

Wyszedł debiutancki singiel Amelii Andry…

Młoda, utalentowana ostrowianka rozwija swoją muzyczną karierę. Pężnie rozwija się po jej uczestnictwie w pierwszej polskiej edycji The Voice Kids. Kilka miesięcy temu Amelia Andryszczyk nagrała piosenkę do serialu "Trolle:...

Koncert "Melodie pokoleń"

W budynku Starej Elektrowni, przy widowni wypełnionej do ostatniego miejsca, odbył się koncert zatytułowany „Melodie pokoleń”. Artyści zabrali ostrowian w pełną uroku muzyczną podróż szlakiem ponadczasowych przebojów operetki i musicalu. Zobacz...

Wernisaż wystawy "Grafika Warszawsk…

Od 19 lutego ostrowska galeria sztuki Jatki gości prawie czterdzieści prac wybrany z bogatej kolekcji dzieł wykonanych na konkurs „Grafika Warszawska”. Ten organizowany przez 21 lat konkurs był unikatowym zjawiskiem...

Zabawy logopedyczne w MBP

Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała dla ostrowskich dzieciaków zajęcia logopedyczne. W ferie z chętnymi uczniami spotkała się pedagog i logopeda Justyna Michalik, która poprzez zabawę uczyła najmłodszych sztuki poprawnego wysławiania się. Ferie...

Feryjny bal karnawałowy w MDK

Jak najlepiej zakończyć ferie zimowe? Miejski Dom Kultury zaproponował karnawałową zabawę w świecie bajek Disneya. Ferie w mieście     https://www.youtube.com/watch?v=K2IJgGe8eaA

Ferie zimowe w MDK

Jak co roku, tak i w te ferie miejskie instytucje kultury zadbały, by dzieci pozostające w mieście się nie nudziły. Działo się wiele w bibliotece i w MOSiR, a i...

Karnawał "w krainie Persji" w …

W drugim tygodniu ferii Miejska Biblioteka Publiczna kontynuowała zajęcia pod nazwą „W krainie Persji”. Zwieńczeniem ferii było spotkanie autorskie z Albertem Kwiatkowskim, autorem książki „Złoty ptak. Baśnie perskie", oraz wspólna...

W Kotłowni ruszyły warsztaty Inspiracje

Warsztaty mają na celu w ciągu 40 godzin przygotować zaangażowane osoby do realizacji spektaklu teatralnego, który zostanie wystawiony 10 marca w Teatrze Scena Kotłownia. Ideą projektu jest aktywna edukacja, skierowana na...

Zobacz zwiastun spektaklu "Furie…

Trzy starsze panie, siostry, mieszkają sobie spokojnie w cichej okolicy w swoim starym domu. Jedna emerytowana mundurowa, druga lotna emerytowana pracowniczka Domu Pracy Twórczej, trzecia… od zawsze będąca w domu...

Pasaż Sztuki zaprasza na wspólne rysowan…

Galeria Pasaż Sztuki poszukuje osób, które chciałyby rozwijać swoje umiejętności malarskie, głównie portretu w tak zwanym wspólnym rysowaniu. "Chcemy zorganizować grupę pasjonatów, którzy spotykaliby się w pracowni malarskiej, aby wspólnie szlifować...

Koncert walentynkowy w Kotłowni (przełoż…

Tym razem Społeczna Szkoła Muzyczna oraz Scena Kotłownia zapraszają na koncert walentynkowy. Wystąpi Michał Swaczyna – wokalista, gitarzysta i kompozytor od początku związany z ostrowskim teatrem, absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych...

Ferie w MBP - "W krainie Persji…

Miejskie instytucje kultury i sportu przygotowują na zimowe ferie szereg atrakcji. Jedną z propozycji ostrowskiej biblioteki były zajęcia zatytułowane „W krainie Persji”. Ferie w mieście     https://www.youtube.com/watch?v=T6hfjqpRmyA

Kotłownia zaprasza na ferie w teatrze

Teatr Scena Kotłowni zaprasza na otwarte zajęcia teatralne, na których będzie można zobaczyć, jak aktor przygotowuje się do wejścia na scenę. Odbędą się ćwiczenia dykcji oraz improwizacje kilku scen. Będzie...

Recital Wiktorii Bogdan na deskach Kotło…

Tegoroczna maturzystka Ostrowskiego „Rubinka” na tydzień przed swoją studniówką miała okazję zaprezentować się na Scenie Kotłowni. 12 stycznia odbył się recital Wiktorii Bogdan w ramach projektu "Rozśpiewana Ostrów". Młoda i...

Koncert dla Babci i Dziadka

Kolejny raz odbył się Ostrowski Konkurs Piosenki Dziecięcej „Dzieciak śpiewa”. Styczniowy festiwal, organizowany przez Miejski Dom Kultury od 8 lat, przyciąga wielu młodych, utalentowanych artystów z naszego miasta. Tradycyjnie laureaci...

Dzień Babci i Dziadka w MBP

Co prawda za babciną i dziadkową miłość wdzięczni powinniśmy być cały rok, dwa styczniowe dni szczególnie o tym pamiętamy. Na wspólne świętowanie dnia babci i dziadka zaprosiła do swoich murów...

Warsztaty Teatru Ruchu "Inspiracje…

Scena Kotłownia pozyskała dla Ostrowi Mazowieckiej projekt "Inspiracje". Ideą projektu jest aktywna edukacja, skierowana na uczestnictwo w twórczym działaniu, wymianie doświadczeń i integracji artystycznej. Projekt ma charakter edukacyjno – upowszechnieniowy; wypełnia...

Prelekcje dla młodzieży "Postaw na …

Miejski Dom Kultury kontynuuje zapoczątkowane w tamtym roku motywacyjne prelekcje dla młodzieży „Postaw na przyszłość”. Z ostrowianami spotkali się Agata i Paweł Chwatko, autorzy bloga „Dance the World”, którzy opowiadali...

Warsztaty taneczne z Edytą Szachniewicz

Warsztaty taneczne z Edytą Szachniewicz odbędą się 4 lutego 2019 w MDK ul. 3 Maja 50 w godzinach:- o 12.00 dzieciaki (1h) - o 13.15 młodzież (1,5h) Wstęp: wolny.Zapisy: 668 883...

Zapraszamy na koncert młodych muzyków

Miejski Dom Kultury zaprasza na Koncert Młodych Muzyków, który odbędzie się 4 lutego 2019 o godz. 17:00 w nowym obiekcie kulturalnym - Elektrownia ul. 11 Listopada 7. Jeśli potrafisz grać na...

Zobacz Scenę Kotłownia od środka

Teatr Scena Kotłownia przygotował krótki filmik, na którym można zobaczyć, jak dzisiaj wyglądają pomieszczenia przeznaczone na rzecz działań kulturalnych. Przez 15 lat Teatr Scena Kotłownia, organizowany przez Stowarzyszenie OTIKO, prowadzi swoją...

Biblioteka zagrodzona w konkursie "…

Akcja Lustra Biblioteki „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” dotarła do 700 bibliotek różnego typu, a udział w warsztatach międzypokoleniowych wzięło tysiące osób z całej Polski. Mirabelka stała się inspiracją...

Wystawa obrazów na sprzedaż w Galerii Pa…

Masz pustą ścianę? Wybierz obraz dla siebie! Galeria Pasaż Sztuki zaprasza na wystawę oraz zakup obrazów autorstwa Urszuli Sobotka pt. "Wielka majówka". W galerii na ul. Rubinkowskiego 15 czeka na Państwa...

10-lecie Klubu Kolorowej Nitki

W Miejskim Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej działa wiele różnych artystycznych sekcji. Jedną z nich jest Klub Kolorowej Nitki, który świętuje swoje 10-lecie. Grupa zaczęła się spotykać w styczniu 2009...

Wiktoria Bogdan wystąpi na Scenie Kotłow…

12 stycznia o godzinie 19:00 w Teatrze Scena Kotłownia wystąpi młoda i utalentowana wokalistka Wiktoria Bogdan. Będzie to XXIII spotkanie „Rozśpiewanej Ostrowi” organizowane przez Społeczną Szkołę Muzyczną I stopnia w...

Wernisaż wystawy malarstwa Stanisława Ba…

Do trzeciego lutego w ostrowskich Jatkach można oglądać wystawę malarstwa Stanisława Baja. Jego twórczość to przede wszystkim pejzaże i malarstwo portretowe. Obrazy mają charakter uniwersalny, a zarazem symboliczny, zwłaszcza liczne...

Już jutro wernisaż wystawy Stanisława Ba…

Pierwsza wystawa w 2019 roku w Jatkach. Ostrowska galeria sztuki gościć będzie dzieła Stanisława Baja. Wernisaż wystawy połączony ze spotkaniem autorskim odbędzie się 3 stycznia 2019 o godzinie 18:00. Stanisław Baj...

Świąteczne warsztaty dla dziecka, mamy i…

Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła mieszkańców na świąteczne warsztaty dla dziecka, mamy i taty. Zebrani przygotowywali wspólnie bożonarodzeniowe ozdoby. Dzieci ochoczo zabrały się z rodzicami do pracy. A pomysłów nie brakowało. Spotkania...

28. Spotkanie ze Świętym Mikołajem

16 grudnia ostrowskie dzieciaki odwiedził święty Mikołaj. Spotkania z Mikołajem mają już długą tradycję. Miejski Dom Kultury zaprasza na nie już od 28 lat, a świąteczna impreza cieszy się niesłabnącym...

XIV Powiatowy Konkurs Plastyczny "K…

Powiatowy konkurs plastyczny ”Krajobraz Polski” już od 14 lat zachęca dzieci i młodzież z ziemi ostrowskiej do rozwijania swoich talentów. W tym roku, w ramach uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę...

Misterium pasyjne "... i widzę nieb…

Ostrowska grupa teatralna „Rzeczpospolita Apostolska”, którą tworzą mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej i pobliskich gmin, ma na swoim koncie już kilka spektakli, a wszystko zaczęło się w 2010 roku, kiedy to wystawili...

II Ogólnopolskie Konfrontacje Taneczne …

Pierwszy weekend grudnia minął w Ostrowi bardzo tanecznie. Odbyły się wtedy II Ogólnopolskie Konfrontacje Taneczne „Pasja Tańca”. Na ostrowskiej scenie wystąpiło wiele cheerleaderek oraz mażoretek. Przyjechały do nas doświadczone grupy...

XVIII Festiwal Tańca "Ostrowski Sty…

Ogólnopolski Festiwal tańca w Ostrowi Mazowieckiej odbył się po raz 18. Dawniej znany jako „Wirujący krąg”, a od poprzedniego roku „Ostrowski Styl” zgromadził prawie tysiąc tancerzy z różnych części kraju...

Interaktywne spektakle edukacyjne dla dz…

Projekt interaktywnych i edukacyjnych teatrzyków dla dzieci organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną nadal twa. W listopadzie ponownie odwiedził ostrowskie dzieciaki Teatr Maska z Krakowa z dwoma przedstawieniami. Jeden miał na...

Wystawa "Moja, Twoja wolność"

27 listopada odbył się wernisaż kolejnej wystawy w galerii sztuki Jatki. Ekspozycję zatytułowaną „Moja, Twoja wolność” tworzą prace wykonane na konkurs realizowany przez Centrum Kultury Agora we Wrocławiu na artystyczną...

Zapraszamy na recital Pauliny Badurek

W najbliższą sobotę 1 grudnia o godzinie 18.00 wystąpi w Teatrze Scena Kotłownia młoda i utalentowana wokalistka Paulina Badurek. Jej recital będzie kolejnym XXII spotkaniem „Rozśpiewanej Ostrowi” organizowanym przez Społeczną...

Warsztaty motywacyjne z ks. Adamem Jabło…

W listopadzie na zaproszenie Miejskiego Domu Kultury z ostrowską młodzieżą spotkał się ks. Adam Jabłoński, Naczelny Kapelan Więziennictwa w Polsce, twórca ośrodka dla ludzi biednych i bezdomnych. Duchowny podzielił się...

Kabaret Rewers zagości w Kotłowni

8 grudnia 2018 roku o godz. 20:00 na ostrowskiej Scenie Kotłownia rozbawi ostrowską publiczność Kabaret Rewers z Zielonej Góry. Rewers jest połączeniem 20-letniego doświadczenia Janusza Rewersa i Andrzeja Kłosa, z talentem...

Musical "Ramię w ramię ku niepodleg…

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości był musical wystawiony 11 listopada na hali MOSiR. Spektakl „Ramię w ramię ku niepodległości” objechał 10 miejscowości, a ostatnim przystankiem na trasie była Ostrów...

Warsztaty "Mirabelka - kiełkująca h…

Ostrowska biblioteka włączyła się w ogólnopolski projekt „Mirabelka – kiełkująca historia 100licy”. Akcja, w której wzięło udział około 700 książnic w całym kraju, ma na celu promocję czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowania...

Tydzień dla Polski z MBP

Zainaugurowany w ubiegłym roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną projekt „Tydzień dla Polski”, odbył się ponownie. W dni poprzedzające Narodowe Święto Niepodległości zorganizowano się szereg konkursów patriotycznych dla ostrowskiej młodzieży. Uczniowie...

Druga wystawa w Galerii Pasaż Sztuki

Galeria Pasaż Sztuki w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza na Wystawę Drugą, na której swoje prace zaprezentuje rzeźbiarz - Artur Szydlik. Wernisaż odbędzie się 1 grudnia 2018r. o godz. 19:30. Artur Szydlik urodził się...

Nowa premiera w Kotłowni - "Furie…

Od najbliższej niedzieli będzie można oglądać nowy tytuł na deskach Sceny Kotłownia. Premiera spektaklu "Furie" odbędzie się 18.11.2018 o godz. 19:00. Kolejne wystawienie zaplanowane jest na 2.11.2018. Na scenie zobaczymy pięcioro aktorów:...

Konferencja gwaroznawcza "Dialog Po…

Projekt gwaroznawczy, mający na celu ratowanie od zapomnienia resztek gwary i kultury ludowej wciąż się rozwija. „Dialog pokoleń” organizowany jest przez Towarzystwo Kultury Języka, a na terenie powiatu ostrowskiego koordynowane...

Gawęda o Józefie Piłsudskim dla młodzież…

W tym roku obchody święta niepodległości są wyjątkowe, bo mija okrągłe 100 lat od kiedy Polska, tłamszona ponad wiek zaborami, odrodziła się na nowo. To idealna okazja, by bliżej poznać...

Spektakl "Uczą króla dzieci segrega…

Ostrowskie dzieciaki w październiku obejrzały kolejny spektakl, na który zaprosiła ich Miejska Biblioteka Publiczna. Teatr Maska z Krakowa tym razem wystawił bajkę ekologiczną zatytułowaną „Uczą króla dzieci segregacji śmieci”. Spektakl "Nie...

Widowisko "Rotmistrz Pilecki - Ofia…

W 78. rocznicę warszawskiej łapanki, po której rtm. Witold Pilecki trafił dobrowolnie do obozu w Oświęcimiu, Ostrowska Grupa Teatralna Rzeczpospolita Apostolska zaprezentowała swój kolejny spektakl. Widowisko poświęcone zostało postaci tego...

Spotkanie autorskie z Anna Ficner-Ogonow…

W październiku gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej była pisarka Anna Fincer-Ogonowska – autorka bestsellerowej trylogii o losach Hani i Mikołaja z „Alibi na szczęście”. Jej książki to głównie literatura kobieca -...

Wernisaż wystawy "Moda na folklor…

Do ostrowskiej galeria sztuki Jatki zawitała kolejna wystawa. Tym razem możemy podziwiać fotografie z pierwszego festiwalu folklorystycznego w Ostrowi Mazowieckiej „Moda na folklor”. Zdjęcia autorstwa ostrowskiej artystki Barbary Siwek oraz...

Rajd Witkacego nagrodzony

Rajd Rowerowy „W jak Witkacy” organizowany pod hasłem „Dbajcie o czystą formę” został nagrodzony na słupskim 21. Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Dzieł S. I. Witkiewicza "Witkacy pod Strzechy". Nagroda za promowanie...

Koncert "Nauczyciele nauczycielom…

W niedzielę 14 października w Dzień Edukacji Narodowej odbył się koncert specjalnie dedykowany nauczycielom ostrowskich szkół. Dla pedagogów z życzeniami wystąpiły artystki Renata Samsel i Weronika Rydzewska. Miejskie obchody DEN   https://www.youtube.com/watch?v=JXQgV3jq50A

Spotkanie autorskie z Piotrem Rowickim

Piotr Rowicki pochodzi z Sadownego, ale od lat mieszka w Ostrowi Mazowieckiej. Z wykształcenia jest historykiem, a z zamiłowania prozaikiem, dramatopisarzem, autorem kryminałów, powieści i książek dla dzieci. Na spotkanie...

Spektakl "Nie do wiary, w bibliotec…

Miejska Biblioteka Publiczna stara się zachęcać najmłodszych mieszkańców naszego miasta do częstego zaglądania do biblioteki i zaszczepić w nich od małego miłość do czytania książek. Jedną z form propagowania czytelnictwa...

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019…

"Radujmy się więc, dopókiśmy młodzi!" - tak brzmią słowa hymnu Gaudeamus igitur, który rozległ się na początku października na hali miejskiego ośrodka sportu i rekreacji. Wtedy to studenci ostrowskiego Uniwersytetu...

Musical "Ramię w ramię ku niepodleg…

„Ramię w ramię ku niepodległości” - taki tytuł nosi projekt zorganizowany przez grupę lokalnych działaczy i ostrowskie Stowarzyszenie Ludzie z Pasją. Ma on na celu uświnienie obchodzonej w tym roku...

Otwarcie Galerii Pasaż Sztuki

W budynku Bursy Szkolnej przy ul. Rubinkowskiego otwarta została galeria ostrowskiej sztuki. Została założona przez OTIKO z pomocą Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej. Powstała z inicjatywy kierownika Teatru Scena Kotłownia...

Musical na 100-lecie niepodległości

Musical „Ramię w ramię ku niepodległości" ukazuje postawy dwóch pokoleń rodziny Zbrojewiczów, które na tle rozłamu historycznego borykają się z trudnymi wyborami. Rozterki i wewnętrzne dylematy Julka, jego ojca oraz...

90-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej…

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej świętuje w tym roku 90 urodziny. Podczas obchodów jubileuszu krótką historię rozwoju ostrowskiej książnicy przedstawił prof. Adam Czesław Dobroński, a prof. Jadwiga Sadowska wygłosiła...

Spotkanie z bajką w MBP

Jedną z atrakcji towarzyszących obchodom 90-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej, były warsztaty dla dzieci zatytułowane „Spotkanie z bajką”. Podczas spotkania rozstrzygnięto też konkurs plastyczny skierowany do ostrowskich przedszkolaków i uczniów wczesnych...

Piknik Jesienny na Skwerku Obfitości

Mieszkańcy Ostrowi przywitali jesień. Pod koniec września na Skwerku Obfitości grupa sąsiedzka zorganizowała piknik, podczas którego przygotowała zarówno coś dla ciała, jak i dla duszy. Muzyczną ucztę mieszkańcom zaserwowali ostrowscy...

Koncert Filharmonii Kameralnej "Lat…

Od wielu lat w kościele parafialnym pw. WNMP w Ostrowi Mazowieckiej odbywają się koncerty muzyki klasycznej. W murach zabytkowej świątyni goszczą muzycy Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, którzy...

Otwarcie galerii "Pasaż sztuki…

7 października 2018r. o godz. 19:00 nad Teatrem Scena Kotłownia zbiorą się lokalni, ostrowscy artyści. Zostanie otwarta Galeria "Pasaż Sztuki" dla ostrowskiego środowiska artystycznego. Rafał Swaczyna, organizator nowej galerii, zaprosił na...

Dzień Bluesa w MDKulturalnie

W MDKulturalnie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Bluesa. Na koncert zespołów Wysokie Stężenie Bluesa i Kasyno zaprosił Miejski Dom Kultury. Zobacz też:Muzycznie (ostrowskie koncerty)   https://www.youtube.com/watch?v=9f27O6gVArg

Ostrowski aktor w łomżyńskim spektaklu

Aktor z Ostrowi Mazowieckiej Rafał Swaczyna zagra główną rolę w jubileuszowym spektaklu z okazji 600-lecia miasta Łomża. Trwają próby do spektaklu „Zaczarowany Jeleń”, który powstał z okazji 600-lecia nadania praw lokacyjnych...

Terminy zajęć teatralnych w Kotłowni

Zaczął się nowy sezon w Teatrze Scena Kotłownia. Zajęcia teatralne dla nowych grup odbywają się:Grupa teatralna dla dzieci - wtorki godz. 16.00 Grupa teatralna dla Młodzieży - czwartki godz. 16.00 Grupa...

Piknik jesienny na Skwerku Obfitości

Grupa sąsiedzka „Skwerku Obfitości” wspólnie z 29. DH „Pogodni”, „Sound & Light Crew” oraz Teatrem „Scena Kotłownia” zapraszają na „Piknik Jesienny”. Wydarzenie odbędzie się 27 września 2018 roku o godzinie...

VII Narodowe Czytanie

Tegoroczne Narodowe Czytanie przypada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, tak że i wybór lektury nie jest przypadkowy. Jak podkreślił Prezydent Andrzej Duda, w literaturze polskiej nie ma lepszego...

Zapowiedź widowiska "Rotmistrz Pile…

19 września na hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Trębickiego w Ostrowi Mazowieckiej odbędzie się widowisko "Rotmistrz Pilecki - Ofiarowanie". Spektakl przygotowała Ostrowska Grupa Teatralna "Rzeczpospolita Apostolska". W...

Dołącz do Teatru Scena Kotłownia

Czego nie wolno robić na próbie generalnej? Którą nogą lepiej wejść na scenę? Co powinien zrobić aktor przed spektaklem? Gdzie najlepiej trzymać scenariusz? Na te oraz na wszystkie inne nurtujące...

Studio Tańca Lubiejewska 19 rozpoczęło s…

Studio Tańca mieszczące się na ul. Lubiejewskiej 19 rozpoczęło już zajęcia z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta, a w nowym grafiku można znaleźć nawet kilka nowości. Każdy znajdzie coś dla siebie. Grafik...

Sztuka dla dorosłych: zajęcia plastyczne

Scena Kotłownia oferuje nowe zajęcia plastyczne, tym razem dla osób dorosłych. Warsztaty skierowane są do osób dorosłych, które lubią rysować lub lubiły w przeszłości i chcą wrócić do dawnego hobby. Zapraszamy również...

Wakacje w MBP - sierpień

Środowe zajęcia w bibliotece stają się już wakacyjną tradycją i w sierpniu również nie mogło ich zabraknąć. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, placówka przygotowała zabawy ruchowe...

Pożegnanie lata - Koncert Sound'n'Grace

Nadejście nowego roku szkolnego to znak, że wakacje dobiegły końca. By pożegnać je radośnie i w dobrych humorach, Miejski Dom Kultury zaprosił mieszkańców do wspólnej zabawy. Imprezę rozpoczęło przedstawienie dla...

Warsztaty taneczne z Polly

Ostrowska młodzież uwielbia tańczyć. Dobrze świadczy o tym duże zainteresowanie zajęciami tanecznymi organizowanymi przez Miejski Dom Kultury, jak również frekwencja na okazyjnych dodatkowych warsztatach prowadzonych przez różnych mistrzów tańca. Na...

Kurs malarstwa dla licealistów

Scena Kotłownia zaprasza fanów malarstwa ze szkół średnich do wzięcia udziału w zajęciach rysunku i malarstwa. Kurs dedykowany jest tym, którzy pragną rozwinąć swoje możliwości warsztatowe. Zajęcia skupiać się będą...

Nauka gry na instrumentach oraz śpiewu

Społeczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Ostrowi Mazowieckiej ogłosiła zapisy na nowy rok szkolny 2018/2019 do klas pierwszych akordeonu, fletu, fortepianu, gitary, klarnetu, perkusji, saksofonu, skrzypiec, trąbki, instrumentów klawiszowych i...

W Ostrowi powstaje galeria sztuki współc…

Niebawem na terenie Ostrowi Mazowieckiej powstanie Galeria Sztuki Współczesnej z okazji obchodów 15-lecia Sceny Kotłownia. Powoli kończą się prace wykończeniowe, a pierwsza wystawa jest planowana już na początek października. Galeria "Pasaż...

Zapraszamy na pierwszą w historii Jatek …

Miejski Dom Kultury zaprasza nw pierwszą wystawę sztuki w nowo odrestaurowanym budynku Jatki. Mieszkańcy Ostrowi będą mogli oglądać prace Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wystawa "Voyage" dostępne będzie do oglądania od 13 września...

Premiera "Ramię w ramię ku niepodle…

W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. "Pragniemy zaprosić Państwa do wspólnego świętowania poprzez udział w przedsięwzięciu, które nazwaliśmy „Ramię w ramię ku niepodległości”. Projekt polega na stworzeniu i...

Spotkanie ze świadkami historii

Muzeum - Dom Rodziny Pileckich zaprasza na spotkanie pt. „Historia Mówiona. Spotkanie pokoleń” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 8 września w godzinach 15:00 – 18:00 w ostrowskim Centrum Dialogu Społecznego...

Wielki Piknik Średniowieczny

25 sierpnia każdy, kto tylko miał ochotę, mógł przenieść się w okres królów, legend i rycerzy. Tego dnia w Grodzie Książąt Mazowieckich odbył się po raz pierwszy Wielki Piknik Średniowieczny...

Narodowe Czytanie: w tym roku "Prze…

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza na Narodowe Czytanie "Przedwiośnia". Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza...

Weź udział w kolejny Rajdzie "W jak…

Wydarzenie ma na celu popularyzację twórczości i uczczenie 79. rocznicy śmierci S.I. Witkiewicza oraz promowanie aktywnego spędzania czasu, rozwijanie turystyki rowerowej i integrację lokalnej społeczności. Rajd odbędzie 15 września 2018...

VI Festiwal Piosenki Odczarowanej Osób N…

22 sierpnia w letnim ogrodzie biblioteki odbył się VI Festiwal Piosenki Odczarowanej Osób Niepełnosprawnych. Tematem przewodnim, jako że obchodzimy w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości, była „Polska Piosenka Filmowa...

Tusiemaluje zaprasza na zajęcia plastycz…

Ostrowskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalno-Oświatowych oraz nowo powstała Pracownia Plastyczna Tusiemaluje zapraszają wszystkich chętnych do zapisywania się na warsztaty plastyczne. Program obejmował będzie „ogólnoplastyczne”. - Zajęcia dla dzieci, dostosowane do indywidualnych potrzeb i...

Trwa nabór do grupy teatralnej

Teatr Scena Kotłownia ogłasza nabór dla nowych osób do grupy teatralnej oraz na zajęcia teatralne. Zajęcia poprowadzą doświadczeni instruktorzy:Aktor, reżyser, menedżer kultury, kierownik Sceny Kotłownia - Rafał SwaczynaInstruktor teatralny, animator kultury...

Pół wieku MDK-u

Trwa akcja Pół wieku MDK-u! Miejski Dom Kultury zbiera fotografie z 50 lat działalności placówki w Ostrowi Mazowieckiej. Przynieś zdjęcie i upamiętnij razem z nami historię MDK. W jaki sposób...

MDK zaprasza na Międzynarodowy Dzień Blu…

Miejski Dom Kultury zaprasza na wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Bluesa. Impreza odbędzie się 16 września 2018 r. o godzinie 19:00 w MDKulturalnie ul. Warchalskiego 3. Podczas koncertu wystąpią znane zespoły bluesowe:...

Za tydzień kolejny Festiwal Piosenki Odc…

Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Dom Kultury i Środowiskowy Dom Samopomocy zapraszają na VI Ostrowski Festiwal Piosenki Odczarowanej Osób Niepełnosprawnych, który odbędzie się w środę 22 sierpnia w letnim ogrodzie biblioteki...

Wakacje w MDK - Malowanie na wodzie

Malować można różnymi technikami i stylami, różnymi narzędziami na przeróżnych powierzchniach. A czy da się malować na wodzie? Okazuje się, że jak najbardziej. Dobrze o tym mogły przekonać się dzieci...

Gawęda "Ostatnia droga Marszałka…

W środowe popołudnie 8 sierpnia lokalny miłośnik historii Ryszard Ejchelkraut zaprezentował swoją nową publikację „Ostatnia droga Marszałka”. W broszurze zobrazowane zostały ostatnie momenty życia Naczelnego Wodza, jak również jego śmierć...

Start sezonu 2018/2019 w MDK

Miejski Dom Kultury zaprasza na sezon kulturalny 2018/2019. Zapisy od 20 sierpnia 2018:sekretariat@mdkostrowmaz.pl lub 29 746 27 03, 668 883 875. TANIEC: Break Dance (7-10 lat, 11-19 lat)Zajęcia taneczne break dance / bboying...

Wakacyjne spotkania z ceramiką

Od wielu lat w letnie i zimowej ferie Miejski Dom Kultury przygotowuje dla ostrowian warsztaty ceramiczne. Choć odbyło się już wiele edycji takich zajęć, wciąż nie brakuje chętnych, którzy pragną...

Wakacje w MBP - AkwareLove z Anną Pieńko…

W tym roku wakacje w bibliotece przebiegają pod hasłem „sztuka”. Dlatego też po raz kolejny instytucja zaprosiła najmłodszych na warsztaty malarskiee, które poprowadziła współpracującą z MBP Anna Pieńkos - pedagog...

Wakacje w MBP - lipiec

Biblioteka po raz kolejny na czas wakacji przygotowała dla najmłodszych wiele atrakcji. Gdzie można znaleźć artefakty, na czym da się zagrać oraz czy można odkryć w sobie ukryte talenty -...

Wakacje ze średniowieczem

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w czasie wakacji zabiera chętnych ostrowian w czasy średniowiecza. Gród Książąt Mazowieckich w Ogródku Jordanowskim zmienia się w istną osadę dawnych Słowian. Wakacje w mieście     https://www.youtube.com/watch?v=qtDSMZEwtM4

Wycieczki do Zamku Królewskiego w Warsza…

Muzeum Dom Rodziny Pileckich zaprasza chętnych do udziału w projekcje „Poznajemy polskie muzea”. Z tej okazji organizowane są wycieczki w dwóch grupach wiekowych do Zamku Królewskiego w Warszawie połączonych ze...

Wakacje MDK - Warsztaty fotograficzne z …

Miejski Dom Kultury zaprosił chętnych mieszkańców na warsztaty fotograficzne z Gniewkiem Głogowskim, profesjonalnym fotografem i grafikiem. W trakcie zajęć starał się przekazać uczestnikom najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę...

Wystawa pracowni plastycznej w Tandemie

W Restauracji Tandem w Ostrowi Mazowieckiej od minionego poniedziałku aż do końca wakacji będzie można zobaczyć prace plastyczne wykonane przez uczestników zajęć Pracowni Plastycznej Tusiemaluje, działającej przy Teatrze Scena Kotłownia...

Gawęda "Śladami Józefa Piłsudskieg…

Miłośnicy historii znów wędrowali "Spacerkiem po Ostrowi". Kolejna gawęda zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną i pana Ryszarda Ejchelkrauta poświęcona została postaci wybitnego męża stanu, który odegrał znaczną rolę w odzyskaniu...

Wakacje MDK - Dzień Czerwonego Kapturka

Za nami już 2 tygodnie letniego wypoczynku, podczas których ostrowskie dzieciaki nie miały kiedy się nudzić. 12 lipca w letnim ogrodzie biblioteki świętowaliśmy Dzień Czerwonego Kapturka. Dzieci wspólnie bawiły się...

Wystąp w musicalu o tematyce niepodległo…

Szukamy pozytywnie zakręconych osób, które chcą przeżyć niezwykłą przygodę i wystąpić w musicalu o tematyce niepodległościowej! Wystarczy przyjść 13 lipca w piątek do sali fitness w MOSIRZE (przy ul. Trębickiego) i...

MDK zaprasza na warsztaty ceramiczne

Miejski Dom Kultury zaprasza na "Wakacyjne Spotkania z Ceramiką". To zajęcia dla dzieci i młodzieży, podczas których będą mogły spróbować swoich sił zarówno w modelowaniu ręcznym, jak też na kole...

Rób zdjęcia i wygraj wycieczkę

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej ogłosiło konkurs, w którym przypomina, by podróżując w te wakacje nie opuścić żadnego ważnego historycznie miejsca. Wystarczy zrobić sobie w nich zdjęcia i przesyłać...

Muzeum zaprasza na "Wakacje ze śred…

W te wakacje Muzeum Dom Rodziny Pileckich zaprasza do wspólnego spędzania czasu i zdobywania wiedzy o epoce średniowiecza. Poprzez zabawę i liczne warsztaty uczestnicy będą uczyć się nie tylko o...

Ostatni spektakl w sezonie

Teatr Scena Kotłownia zaprasza na ostatni spektakl w sezonie. "Jednorękiego ze Spokane" zagra w niedzielę 1 lipca o godz 19:00. Spektakl sponsorowany przez władze samorządowe miasta Ostrów Mazowiecka. Główny bohater Carmichel stracił...

Powitanie lata - koncert zespołu Jamal

16 czerwca muzycznie powitaliśmy lato. Pogoda za oknem coraz lepsza, a sobotnia aura zachęcała do plenerowej zabawy. Miejski Dom Kultury zaprosił ostrowian na dwa koncerty. Najpierw zagrał zespół Frankenstein Children...

VIII Ostrowski Piknik z Książką

Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Hurtownią Książek Edyp już po raz ósmy zorganizowała Ostrowski Piknik z Książką. 15 i 16 czerwca w letnim ogrodzie biblioteki na przybyłych gości czekało mnóstwo...

Scena Kotłownia wygrywa festiwal międzyn…

W czwartek 20 czerwca uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Wigraszek w Suwałkach odebrali podziękowania, wyróżnienia i statuetki dla najlepszych młodych aktorów. Grand Prix ufundowane przez patrona honorowego festiwalu prezydenta miasta Suwałk otrzymał Teatr Scena...

Warsztaty filmowe "Zielono Mi"

Miejski Dom Kultury zaprasza na pierwsze tego typu warsztaty filmowe, które odbędą się 4 lipca 2018 o godzinie 11:00 w budynku MDK przy ul. 3 Maja 50. Odkryjcie magię filmu! Podczas...

Zakończenie roku akademickiego UTW 2017/…

Słuchacze ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli wakacje. Podczas uroczystego zakończenia kolejnego roku akademickiego ponad 200 studentów podsumowało miniony rok działalności. Jak mogliśmy się przekonać, seniorzy nie należą do leniuchów, tylko...

MDK zaprasza na letnie półkolonie

Miejski Dom Kultury zaprasza dzieci i młodzież na wspólne spędzenie letniego wypoczynku. Półkolonie z MDK odbędą się w trzech turnusach: I turnus: 30.07 - 03.08.2018 II turnus: 06.08 - 10:08.2018 III...

Dzień Dziecka w Ogródku Jordanowskim

1 czerwca to dzień, na który czekają wszystkie dzieciaki. To przecież ich święto, a miejskie instytucje dbają, by mogły wtedy czuć się wyjątkowo. Od godz. 15:00 w Ogródku Jordanowskim na...

Noc detektywów w MBP

Dla ostrowskiej młodzieży, która lubi rozwiązywanie zagadek, odnajdywanie skarbów i przeżywanie przygód z dreszczykiem, Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała nie lada gratkę. Uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych wzięli udział w...

"Jedynka" laureatem ogólnopols…

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej to szkoła, dla której bliskie są zagadnienia dotyczące ekologii i ochrony środowiska. Edukuje dzieci w zgodzie z zasadami dbałości i poszanowania przyrody, uczy...

Kolejna premiera na Scena Kotłownia

W niedzielę 10.06.2018 r. o godz. 20:30 w Teatrze Scena Kotłownia będzie można zobaczyć nową realizację w wykonaniu ostrowskiego zespołu. Tym razem reżyser Rafał Swaczyna postawił na tytuł "Jednoręki ze...

Festiwal "Day for Art"

Festiwalem "Day for Art" ostrowski ośrodek kultury podsumował kolejny sezon swojej działalności. MDK, który za rok będzie świętował okrągłe 50 lat, zaprezentował to, co ma najlepszego, czym na co dzień...

Zapraszamy na VIII Piknik z Książką

Zbliża się kolejny, ósmy już Ostrowski Piknik z Książką. Warto zajrzeć do letniego ogrodu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. 11 Listopada 15 i 16 czerwca 2018 r. PROGRAM15 czerwca:spotkania autorskie...

II Święto rtm. Witolda Pileckiego

Ponownie Noc Muzeów w Ostrowi Mazowieckiej przebiegła pod znakiem święta rtm. Witolda Pileckiego. 19 maja Muzeum Dom Rodziny Pileckich zorganizowało uroczystość, podczas której na mieszkańców miasta i okolic czekało mnóstwo...

"Dziób w dziób" nagodzony w Ło…

Teatr Scena Kotłownia zdobyła Nagrodę na XXXIX Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym DZIATWA 2018 w Łodzi za spektakl "Dziób w dziób". To kolejna nagroda festiwalowa dla zespołu z Ostrowi Mazowieckiej w tym...

Premiera spektaklu "Different"

Grupa teatralna działająca przy teatrze Scena Kotłownia zaprasza na premierę spektaklu "Different" w reżyserii Dominiki Potomskiej, która zwieńczy roczną pracę młodego zespołu. Spektakl będzie wystawiony przez nową grupę, która rozpoczyna...

15-lecie Zespołu Pieśni i Tańca "Be…

Ostrowski Zespół Pieśni i Tańca "BezWianka" świętował 15. urodziny. Podczas jubileuszu zaprezentował swój szeroki repertuar. Wystąpił z kujawiakiem, oberkiem, mazurem, suitą kurpiowską, a także z tańcami Starej Warszawy. Ten dzień...

Dzień Dziecka w Ostrowi Mazowieckiej

Miejski Dom Kultury zapraszam wszystkie dzieci i ich rodziców na świętowanie Dnia Dziecka do Ogródka Jordanowskiego. Imprezę zaczynamy o godzinie 15:00. W planie przewidziane są różne gry, animacje i zabawy, dmuchane atrakcje...

MDK zaprasza na wspólne powitanie lata

Powitajcie z nami lato i bawcie się razem z nami na koncertach Jamala i Frankenstein Children! Na imprezę zapraszamy 16 czerwca 2018 o godz. 19:30 na plac przy obiekcie Omega...

"Stopklatka" po raz ostatni

Spektakl jest adresowany dla osób w wieku powyżej 14 lat. To będzie ostatnia okazja, aby zobaczyć w tym sezonie jedną z najciekawszych realizacji Sceny Kotłownia. "Stopklatka" to tytuł, który zdobywa regularnie...

Grupa Skwerku Obfitości zaprasza na Majó…

Grupa sąsiedzka „Skwerku Obfitości” wspólnie z 29. DH „Pogodni”, „Sound & Light Crew” oraz Społeczną Szkołą Muzyczną I Stopnia i Teatrem „Scena Kotłownia” zapraszają na wydarzenie celebrujące Dzień Matki w...

Inauguracja obchodów 90-lecia MBP

11 maja Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej zainaugurowała obchody 90-lecia istnienia. Imprezę połączono z obchodami Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy. W dniu tak wyjątkowego jubileuszu nie mogło...

Spotkanie autorskie z Leszkiem Szczasnym

Tym razem gościem ostrowskiej biblioteki był podróżnik Leszek Szczasny. Podczas spotkania autorskiego z ostrowianami opowiadał o swoich zagranicznych podróżach, które opisał w książkach „Świat na wyciągniecie ręki” i „Afrykański rytm”...

Spektakl dla dzieci "Na tropie afer…

W minionym tygodniu na letniej scenie przy Miejskiej Bibliotece Publicznej najmłodsi mieszkańcy naszego miasta mogli obejrzeć spektakl zatytułowany „Na tropie afery, gdzie podziały się litery?”. Teatrzyk był zwieńczeniem obchodów XV...

Festiwal "Moda na folklor"

12 maja odbył się pierwszy festiwal folklorystyczny, podczas którego Ostrów zmieniła się w stolicę polskiej kultury ludowej. Do nasza miasta zjechali przedstawiciele różnych regionów Polski, by zaprezentować nam wielobarwność strojów...

Karolina Czarkowska wyróżniona na Festiw…

13 maja 2018 r. w Zielonce odbył się finał II Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej. Idea Festiwalu nawiązuje do niezapomnianej roli, jaką odegrały Legiony Polskie w dziejach naszego narodu. Pieśni legionowe...

Kabaret Rewers w Kotlowni

W sobotę Noc Muzeów, a w niedzielę na Scenie Kotłownia wystąpi Kabaret REWERS. Kabaret Rewers to na mapie kabaretowej Polski grupa nowa, a zarazem doświadczona. Rewers jest połączeniem 20 - letniego...

Koncert Pawła Samokhina "Standardy …

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej muzycznie powitała ciepły sezon. Na letniej scenie wystąpił znany już ostrowskiej publiczności Paweł Samokhin w przyjaciółmi. Muzycy ostrowianom zaserwowali wyśmienitą jazzową ucztę. Koncert zespołu Samokhin...

"Stopklatka" na międzynarodowy…

Suwalski Ośrodek Kultury z przyjemnością zawiadamia, że decyzją Rady Artystycznej spektakl „STOPKLATKA” w wykonaniu Teatru Scena Kotłownia został zakwalifikowany do udziału w XVII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „WIGRASZEK...

Seminarium gwaroznawcze "Dialog Pok…

W ostatnim tygodniu kwietnia spotkały się grupy gwaroznawcze działające w projekcie „Dialog Pokoleń”, mającym na celu ratowanie od zapomnienia resztek gwary i kultury ludowej. Na terenie naszego powiatu powstało 16...

Michał Świderski w finale "Syrenki…

Michał Świderski z Ostrowi Mazowieckiej, reprezentujący Teatr Scena Kotłownia, wygrał etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Warszawie w kategorii młodzieżowej, zdobywając pierwsze miejsce. Otrzymał nominację do ścisłego finału i będzie jedynym...

Nagrodzono najlepsze fotografie ptaków

W ostrowskim ratuszu podsumowano VI edycję konkursu fotograficznego „Ptaki w polskim krajobrazie jesienno-zimowym”. Wśród przybyłych na uroczystość gości, oprócz laureatów konkursu, rodziców, opiekunów oraz nauczycieli nagrodzonej młodzieży szkolnej znaleźli się...

Konkurs "Czytamy dla niepodległej…

Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła nowy cykliczny konkurs np. „Czytanie jest modne” propagujący czytelnictwo wśród uczniów ostrowskich szkół i starszych mieszkańców naszego miasta. Jako że w tym roku obchodzimy setną rocznicę...

Wystawa MBP "Książka w centrum…

23 kwietnia obchodzony jest Światy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowała wystawę "Książka w centrum". Wśród eksponatów można było znaleźć wiekowe...

Recital Natalii Tyl

Społeczna Szkoła Muzyczna I stopnia zaprosiła mieszkańców Ostrowi na dwudzieste spotkanie w ramach cyklu "Rozśpiewana Ostrów". Na scenie mieliśmy okazję podziwiać młodą i bardzo utalentowaną wokalistkę Natalię Tyl. Recital Karoliny Czarkowskiej...

XIII Festiwal Polskiej Piosenki Filmowej

Na sali kina Ostrovia miał miejsce koncert galowy kolejnego Festiwalu Polskiej Piosenki Filmowej. W tym roku odbyła się już trzynasta edycja konkursu a nadal cieszy się on popularnością wśród ostrowskich...

Spotkanie autorskie z Jackiem Karczewski…

"Śladami Niezłomnych" - taki tytuł nosi książka Jacka Karczewskiego. Stanowi ona zbiór 30 artykułów publikowanych na łamach pisma "Nasz Dziennik". Bohaterami opowieści są żołnierze drugiej konspiracji, którzy walczyli o wolność...

Świętuj Dzień Flagi na Skwerku Obfitości…

Grupa sąsiedzka „Skwerku Obfitości” wspólnie z 29. DH „Pogodni” oraz 1 OGZ „Przyjaciele ze Stumilowego Lasu” zapraszają na wydarzenie upamiętniające Dzień Flagi w Ostrowi Mazowieckiej. „Wieczór z Flagą” odbędzie się...

Eliminacje do Ogólnopolskiego Festiwalu …

Na hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w połowie kwietnia odbyły się powiatowe eliminacje do II Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej, którym towarzyszył koncert pt. "Niepodległej... ballady i pieśni...

Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikie…

Kolejnym gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej był polski pisarz, ilustrator i autor bajek dla dzieci Wiesław Drabik. Na spotkanie autorskie, które odbyło się 18 kwietnia w MDKulturalnie, przybyli podopieczni miejskich przedszkoli...

Zapraszamy na recital Natalii Tyl

W sobotni wieczór 21 kwietnia o godz. 18:00 wystąpi w Teatrze Scena Kotłownia młoda i utalentowana wokalistka Natalia Tyl. Natalia ma 16 lat, jest uczennicą Publicznego Gimnazjum w Jasienicy i dyplomantką...

Ostrowskie Prezentacje Gitarowe

W niedzielę 8 kwietnia w MDKulturalnie spotkali się miłośnicy gry na instrumentach strunowych szarpanych w celu wzięcia udziału w kolejnej edycji ostrowskiego koncertu gitarowego. Na scenie gościła głównie młodzież, zarówno...

Festiwal ludowy już w maju

Moda na Folklor to pierwszy festiwal ludowy w Ostrowi Mazowieckiej, podczas którego będziemy mogli zobaczyć i poznać kultury z różnych regionów Polski! Odbędzie się 12 maja. Festiwal rozpocznie Korowód kultur spod...

BezWianka świętuje 15. urodziny

Zespół Pieśni i Tańca BezWianka świętuje w tym roku jubileusz 15-lecia działalności! W programie jubileuszowym pokazane będą: tańce narodowe, warszawskie i suita kurpiowska Puszcza Biała. Gościnnie wystąpi zaprzyjaźniony Zespół Śpiewaczy...

Są środki na trzeci etap remontu kina

Miejski Dom Kultury z sukcesem wystartował w konkursie "Infrastruktura domów kultury 2018" organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu Kino Ostrovia stanie się kinem bez barier. "Wniosek został pozytywnie...

Dyskoteka młodzieżowa w MDKulturalnie

Młodzi! Jeśli chcecie się wyszaleć, wytańczyć i posłuchać dyskotekowej muzyki, Miejski Dom Kultury zaprasza na pierwszą dyskotekę młodzieżową do MDKulturalnie już 14 kwietnia 2018! Start o 20:00, wstęp wolny. "Bierzcie znajomych...

Copyright © 2024 TV Ostrów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Początek strony