Miejski Dom Kultury zaprasza na cykl warsztatów ludowych z gry na skrzypcach i bębenku.

Warsztaty odbywać się będą w Centrum Dialogu Społecznego w godzinach 18:00 - 20:00 w dniach 18-19.10.2017 r. oraz 26-27.10.2017 r. 

Warsztaty poświęcone będą doskonaleniu techniki gry i poznawaniu repertuaru polskiej muzyki tradycyjnej w najprostszym, archaicznym składzie: skrzypce i bęben.

Zapraszamy młodzież powyżej 17 lat oraz dorosłych, którzy grają w stopniu przynajmniej średniozaawansowanym (skrzypce i inne instrumenty smyczkowe: altówka, basy i/lub wiolonczela) i początkującym (bębenek obręczowy, baraban). Podczas zajęć posłuchamy także opowieści o wybranych stylach i regionach muzyki skrzypcowej w Polsce, o legendarnych muzykantach oraz o różnych kontekstach kulturowych (dawnych i współczesnych), związanych z tradycyjną muzyką instrumentalną. Zajęcia odbywać się będą metodą gry ze słuchu.

Prowadzący:
18-19.10.2017 – Ewa Grochowska (instrumenty smyczkowe) i Dorota Murzynowska (bęben)

26-27.10.2017 - Ewa Grochowska (instrumenty smyczkowe) i Katarzyna Rosik (bęben)

Ewa Grochowska - muzyk, nauczyciel śpiewu tradycyjnego, badaczka tradycji muzycznych wsi polskiej i stylów wokalnych w muzyce tradycyjnej Europy Środkowo – Wschodniej, doktor nauk humanistycznych. Badania poświęcone są również zjawiskom związanym z kontekstem społecznym i tożsamościowym muzyki tradycyjnej. Jest autorką i realizatorką przedsięwzięć, poświęconych edukacji w zakresie tradycyjnej kultury muzycznej, współpracuje z wieloma środowiskami i instytucjami w Polsce, których działania koncentrują się wokół muzyki tradycyjnej i kultury ludowej. Uczennica wybitnego skrzypka ludowego Jana Gacy z Przystałowic Małych. Członkini Forum Muzyki Tradycyjnej, grupy roboczej Rady d/s Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy MKiDN (2014-2015), Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 i 2014.

Dorota Murzynowska - antropolożka i animatorka kultury, zamiłowana tancerka. Animatorka ruchu domów tańca w Polsce – m.in. współorganizatorka taborów Domu Tańca w Ostałówku, Becejłach i Sędku. Uczestniczy w przedsięwzięciach popularyzujących muzykę tradycyjną in crudo. Liderka Stowarzyszenia „Dom Tańca”, współzałożycielka Węgierskiego Domu Tańca oraz stowarzyszenia „Turning Sounds”. Uczennica Jana Gacy. W fińskim domku na warszawskim Jazdowie tworzy Ambasadę Muzyki Tradycyjnej – miejsce spotkań, warsztatów i dyskusji, dedykowane w całości muzyce i kulturze wiejskiej. Barabanistka kapeli Tęgie Chłopy, gra też na bębenku obręczowym. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015).

Katarzyna Rosik - od 2008 r. zajmuje się poszukiwaniami w zakresie kultury i muzyki tradycyjnej polskiej wsi różnych regionów. Od mistrzów muzycznego rzemiosła uczy się śpiewu, tańca, gry na bębenku. Szczególnie bliska jest jej kultura muzyczna mikroregionu kajockiego, którą miała okazję poznawać przez spotkania z jej twórcami – Janem Gacą, śpiewaczkami z Gałek Rusinowskich, innymi śpiewakami i tancerzami – oraz przez aktywne uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach muzycznych. Od 2014 roku z toruńską grupą i Ewą Grochowską pracuje nad repertuarem pieśni kujawskich. Od 2011 roku grała na bębenku w Kapeli Katarzynki. Obecnie wraz z Martą Domachowską tworzy sekcję rytmiczno-wokalną Sekund Hand, towarzysząc skrzypaczce Katarzynie Zedel. Współpracuje m.in. z Muzeum Etnograficznym w Toruniu, warszawskim Domem Tańca i Ambasadą Muzyki Tradycyjnej. Członek Forum Muzyki Tradycyjnej i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu. W 2016 roku realizowała projekt „Bębnisto, chodźcie też” w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w ramach projektu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła Mistrzów Budowy Instrumentów Ludowych” wraz ze Zbigniewem Butrynem wykonała basy dłubane wg wzoru z Kujaw.

Źródło:
MDK Ostrów Maz.

Copyright © 2024 TV Ostrów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Początek strony